Średnie kursy walut NBP w poniedziałek 11.07.2022. Złoty nadal z rekordowymi spadkami

Znamy średnie kursy walut NBP na dziś, 11.07.2022. Złoty nadal z rekordowymi spadkami. Euro: 4,80 zł, Dolar: 4,74 zł, frank szwajcarski: 4,84 zł, funt brytyjski: 5,67 zł.

NBP kursy walut (11.07). Notowania dla euro, dolar i funt i frank

Narodowy Bank Polski ogłosił w dniu dzisiejszym (8.07) aktualne średnie kursy walut NBP.:

 • średni kurs euro: 4,7976 zł, 
 • kurs NBP dolar: 4,7416 zł, 
 • frank szwajcarski kurs: 4,8409 zł,
 • kurs walut funt: 5,6736 zł. 

"Jastrzębi kurs" zagraża złotemu? Komentarz Santander.pl

Złoty zszedł już bardzo nisko. Poziom złotego do euro, dolara, franka czy funta brytyjskiego pokazuje, że polska waluta w znacznym stopniu straciła na wartości.

Ten niski poziom jeszcze pogłębił się po lipcowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która co prawda kolejny raz podniosła stopy procentowe, ale nie o tyle, ile prognozował rynek. Analitycy Santander uważają, że ta zachowawczość działań RPP była podyktowana zbliżającym się spowolnieniem wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Dodają jednak, że może to mieć wpływ na dalsze spadki złotego, jeśli banki centralne będą dalej podnosić stopy.

- Kolejnym czynnikiem ryzyka jest dalsza deprecjacja złotego, jeśli główne banki centralne utrzymają jastrzębi kurs latem - uważają eksperci Santander.

Przypomnijmy, w gwarze monetarnej używane są symbole gołębi i jastrzębi na określenie podejścia do inflacji. Gołębie to zachowawcze i ostrożne decyzje na temat podnoszenia stóp i obniżania inflacji. Jastrzębie są zwolennikami odważnych posunięć i wysokich podwyżek stóp. Jastrzębie podejście prezentuje polska RPP, od 10 miesięcy systematycznie podnosząc stopy procentowe.

- Prezes NBP Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji prasowej powtórzył podobny komunikat jak w czerwcu, jednak nieco zmienił akcenty (naszym zdaniem w dobrym kierunku): głównym komunikatem ponownie stało się to, że bank centralny będzie podnosił stopy tak długo, jak długo inflacja będzie rosła i że zduszenie inflacji jest priorytetem RPP. Glapiński powtórzył, że ma nadzieję, iż koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej jest już bliski — komentuje wystąpienie Adama Glapińskiego  Santander. 

Dziś notowania par ze złotym, ujawniają bardzo słabą kondycję złotego i są następujące:

 • EUR/PLN - 4,80 zł,
 • USD/PLN - 4,74 zł,
 • CHF/PLN - 4,84 zł,
 • GBP/PLN - 5,67 zł.

Aktualne notowania i kursy walut NBP archiwum — tabele i wykresy

Statystyki NBP dostępne na stronie nbp.pl: znajdują się tam aktualne kursy walut oraz dane archiwalne Narodowy Bank Polski na swojej stronie (nbp.pl) prezentuje wszystkie najważniejsze dane dotyczące kursów:

 • Kursy walut tabela A przedstawia średnie kursy walut obcych, publikowana jest we wszystkie dni robocze pomiędzy godziną 11:45 a 12:12
 • Waluty NBP tabela B przedstawia średnie kursy walut obcych nieobjętych Obwieszczeniem Prezesa NBP w sprawie ogłoszenia wykazu walut wymienialnych i innych, aktualizowana jest w każdą środę, między godziną 11:45 a 12:15. W przypadku gdy środa jest dniem wolnym — w dzień poprzedni.
 • Kursy walut tabela C przedstawia kursy kupna i sprzedaży walut obcych oraz tabela kursów jednostek rozliczeniowych aktualizowane są w każdy dzień roboczy, pomiędzy godziną 7:45 a 8:15.

Tabela 132/C/NBP/2022 z dnia 8.07.2022, obowiązująca od 11.07.2022.Tabela 132/C/NBP/2022 z dnia 8.07.2022, obowiązująca od 11.07.2022. nbp.pl

Na stronie można także znaleźć też:

 • wykresy notowań średnich kursów
 • archiwalny kursy walut, np. kurs euro NBP archiwum
 • kursy średnioważone.

TOK FM PREMIUM