Średnie kursy walut NBP w środę, 14.07.2022. Euro słabe jak nigdy i ciągnie w dół złotego

Znamy średnie kursy walut NBP na dziś, 14.07.2022. Euro zalicza spadki i ciągnie w dół złotówkę - ostrzegają eksperci.

NBP kursy walut (14.07). Notowania dla euro, dolar i funt i frank

Narodowy Bank Polski ogłosił czwartkowe (14.07) średnie kursy walut NBP.:

  • średni kurs euro: 4,8371 zł,
  • kurs NBP dolar: 4,8274 zł,
  • frank szwajcarski kurs: 4,9035 zł,
  • kurs walut funt: 5,7163 zł.

Kursy dolara i franka w ostatnich 31 dniach, źródło wiedzy o trendach wobec złotego [WYKRESY]

W ostatnich dniach eksperci zwracają uwagę na bardzo mocne notowania dolara — najdroższy od 24 lat — i franka szwajcarskiego. Jak kursy obu walut kształtowały się wobec złotego w ostatnim miesiącu? Wykresy pokazują, że to raczej nie jest czas na to, żeby uciekać z oszczędnościami złotowymi w walutę, która jest droga jak nigdy.

To kiedy zaczną się spadki, można zobaczyć na wykresach prezentowanych przez Narodowy Bank Polski na swojej stronie. 

Średnie kursy dolara w ciągu ostatnich 31 dni (14.07.2022)Średnie kursy dolara w ciągu ostatnich 31 dni (14.07.2022) nbp.pl

Średnie kursy franka szwajcarskiego, w ciągu ostatnich 31 dni (14.07.2022)Średnie kursy franka szwajcarskiego, w ciągu ostatnich 31 dni (14.07.2022) nbp.pl

BI o przyczynach taniego euro. Jest kilka powodów

"Buisness Insider" zauważył, że euro ma w tej chwili najniższe w historii notowania wobec franka szwajcarskiego. Nie lepiej wygląda w stosunku do dolara — wobec tej waluty nie było tak słabe od 20 lat.

Zdaniem portalu, ten spadek wartości widoczny jest od początku roku — choć przyspiesza w ostatnich tygodniach — i wiąże się w dużej mierze z wojną w Ukrainie, rosnącą inflacją i zaostrzaniem polityki pieniężnej przez największe banki centralne.

Wskazując powody dalszego osłabiania się wspólnej waluty, portal powołał się na Marcina Kujawskiego z banku BNP Paribas. Ekspert wykazał, że silne uzależnienie Europy od importu surowców energetycznych, przede wszystkim z Rosji, grożące przerwy w dostawie gazu przez gazociąg Nord Stream i widmo racjonowania tego surowca, może wpłynąć na recesję w Europie. 

To wszystko ma wpływ na ostateczną wartość wspólnej waluty, a ta ciągnie w dół także złotego.

TOK FM PREMIUM