Wakacje kredytowe - podpowiadamy jak wystąpić o wakacje i na co przeznaczyć zaoszczędzone raty

Wakacje kredytowe miały być ulgą w spłacie dla tych, którzy zaczęli mieć problem z płaceniem rat. Tymczasem mogą z nich skorzystać wszyscy, niezależnie od dochodów i wysokości rat. Trzeba tylko posiadać złotówkowy kredyt hipoteczny na mieszkanie, w którym na co dzień się mieszka lub będzie mieszkać. Czy opłaca się brać wakacje kredytowe i co zrobić z zaoszczędzonymi ratami? Eksperci wyjaśniają.

Czy opłaca się brać wakacje kredytowe. Dr Grabowski nie ma wątpliwości

Wakacje kredytowe funkcjonują od 29 lipca i już pierwszego dnia skorzystało z nich 250 tys. kredytobiorców. Liczba chętnych do zrobienia przerwy w miesięcznych ratach cały czas rośnie. Jak przekonują ekonomiści, korzyść jest nie tylko taka, że rosnące z miesiąca na miesiąc raty można zawiesić, co jest ulgą dla domowego budżetu. Dr. Grabowski ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że każdy powinien je wziąć, bo to się po prostu opłaca.

Ekspert uważa, że wakacje to rodzaj darmowej pożyczki, której udziela rząd. Przekonuje, że warto skorzystać z wakacji kredytowych, a zaoszczędzone w ten sposób środki wykorzystać na spłatę innych zobowiązań, lub ulokować w czteroletnich obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją. Dzięki temu można zgromadzić środki, które staną się poduszką finansową i zabezpieczeniem na jeszcze gorsze czasy.

Innym sposobem wykorzystania oszczędności zgromadzonych podczas wakacji kredytowych jest nadpłacenie kredytu.

Wakacje kredytowe, a nadpłata kredytu. Ekonomista udostępnił kalkulator nadpłaty kredytu

O tym jak wpływa nadpłacenie kredytu na kapitał i odsetki wytłumaczył Andrzej Sadowski, główny analityk Expander Advisors. "Jeśli spłacamy regularną ratę kredytu nie korzystając z wakacji kredytowych — tłumaczył w Dzienniku Gazecie Prawnej — to zwykle większą część spłacanej kwoty stanowią odsetki, a jedynie niewielką część — kapitał. Jeśli natomiast skorzystamy z wakacji kredytowych i tę samą kwotę przeznaczymy na nadpłatę kredytu, to spłacimy kapitał, zmniejszając odsetki od długu już do końca kredytu".

Inny ekonomista Rafał Mundry nie tylko przeliczył, że nadpłacenie kredytu może wpłynąć na zmniejszenie przyszłych rat — w zależności od wysokości i warunków kredytu — o 150-200 zł lub skrócić spłatę nawet o 5 lat. Ekspert przygotował też i upublicznił bez opłat kalkulator nadpłaty kredytu. Można dzięki niemu przeliczyć jakie oszczędności przyniesie zrobienie nadpłaty.

Jak wystąpić o nadpłatę kredytu? Trzeba złożyć wniosek

Gdy kredytobiorca podejmie decyzję, że chce nadpłacić kredyt, nie może po prostu więcej wpłacić do banku. Nadpłatę należy uzgodnić z kredytodawcą i podpisać aneks do umowy, która zmienia warunki kredytu, jego kwotę i harmonogram spłat. Niektóre banki udostępniają na stronach bankowości internetowej wnioski o nadpłatę kredytu. Inne — ponieważ kredytobiorca i tak musi pojawić się w banku na podpisanie aneksu do umowy — wszystkie formalności polecają załatwiać osobiście.

Wakacje kredytowe 2022. Dla kogo są przeznaczone? Zaskakujące warunki ustawy

Nie trzeba mieć trudności w spłacie rat, żeby skorzystać z wakacji kredytowych. Jeden z warunków, które są najbardziej krytykowane przez przeciwników ustawowych wakacji kredytowych to ten, który pozwala na skorzystanie z przerwy w spłacie każdemu i nie wprowadza żadnego kryterium dochodowego. 

Inny kontrowersyjny element ustawy dotyczy rodzaju oprocentowania kredytu. Wakacje kredytowe zostały wprowadzone z powodu rosnących stóp procentowych. Miały zabezpieczać tych kredytobiorców, których miesięczne raty zaczęły rosnąć w sposób niekontrolowany i pochłaniać coraz większą część budżetu domowego. Tymczasem do ustawy nie wprowadzono żadnego ograniczenia wskazującego, że dotyczy kredytów z oprocentowaniem zmiennym. To spowodowało, że z wakacji mogą skorzystać także ci, którzy mają kredyty z oprocentowaniem stałym.

DOSTĘP PREMIUM