Czy będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Prognozy, przed posiedzeniem RPP

Inflacja w Polsce nie zwalnia. Prognoza ogłoszona przez GUS na sierpień wyniosła 16,1 proc. To o 0,5 pp. więcej niż w lipcu. Czy to oznacza, że będzie kolejna podwyżka stóp procentowych i stopy nie zatrzymają się na lipcowym poziomie 6,5 proc.?

Jak rosły stopy procentowe? Ostatnie 11 miesięcy nie były łatwe dla kredytobiorców

Stopy zaczęły rosnąć już w październiku zeszłego roku. Wystartowały z bardzo niskiego poziomu 0,5 proc. i dotychczas osiągnęły (w lipcu 2022) poziom 6,5 proc.

Oto jak wzrastały, podczas ostatnich miesięcy podwyżek stopy referencyjne NBP.

  • październik 2021 - stopa referencyjna 0,5 proc.,
  • listopad 2021 - stopa referencyjna 1,25 proc., wzrost o 75 punktów bazowych (pb)
  • grudzień 2021 - stopa referencyjna 1,75 proc., wzrost o 50 pb,
  • styczeń 2022 - stopa referencyjna 2,25 proc.., wzrost o 50 pb,
  • luty 2022 - stopa referencyjna 2,75 proc., wzrost o 50 pb,
  • marzec 2022 - stopa referencyjna 3,50 proc., wzrost o 75 pb,
  • kwiecień 2022 - stopa referencyjna 4,50 proc., wzrost o 100 pb,
  • maj 2022 - stopa referencyjna 5,25 proc., wzrost o 75 pb,
  • czerwiec 2022 - stopa referencyjna 6,0 proc., wzrost o 75 pb,
  • lipiec 2022 - stopa referencyjna 6,50 proc., wzrost o 50 pb,

Adam Glapiński chętnie dzieli się prognozami. Często są nietrafione

Analitycy zarzucali prezesowi Banku Centralnemu spóźnioną reakcję na inflację, Adam Glapiński jednak odpierał ataki. "Gdybyśmy zaczęli podnosić stopy wcześniej, to nie miałoby to żadnego wpływu na obecną inflację" - mówił podczas konferencji prasowej w maju bieżącego roku.

Z kolei podczas mijających wakacji, prezes Glapiński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" przewidywał, że inflacja wkrótce zacznie spadać do poziomu jednocyfrowego. Podczas lipcowej konferencji prasowej po ostatnim ogłoszeniu podwyżek stóp procentowych prognozował, że szczyt inflacji nastąpi latem i od tego momentu zacznie spadać. "Mamy wysoką inflację, która już po wakacjach zacznie się obniżać, by w przyszłym roku zejść do jednocyfrowego wskaźnika, a w 2024 r. znaleźć się w naszym celu inflacyjnym" - mówił prezes Glapiński

Okazało się, że w sierpniu inflacja nadal rosła. Jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP na wrześniowym posiedzeniu?

Czy będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Wielka niewiadoma

Większość komentatorów w ostatnich dniach prognozowała, że inflacja w sierpniu utrzyma się na lipcowym poziomie, a stopy procentowe nie wzrosną, lub wzrosną o symboliczne 25 punktów bazowych.

Jedną ze zwolenniczek takiej prognozy była Monika Kurteka, główna ekonomistka banku pocztowego. Komentatorka mówiła w TOK FM, że przy utrzymującym się poziomie inflacji można spodziewać się, że Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się podnieść stóp procentowych.

Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła i okazało się, że inflacja nadal rośnie.

"Z cyklem podwyżek nie pożegnamy się tak szybko" - pisze na Twitterze ING. Jak to wpłynie na podwyżki stóp? Dowiemy się już 7 września. To wtedy RPP będzie musiała podjąć decyzję jak zareagować na ten wzrost.

DOSTĘP PREMIUM