Stopy procentowe znów w górę. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych, które znów pójdą w górę. Tym razem o 0,25 pkt. proc. To jedenasta z rzędu podwyżka stóp.
Zobacz wideo

Po niedecyzyjnym posiedzeniu RPP, które odbyło się w sierpniu, tym razem Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Mają one wzrosnąć o 25 punktów bazowych. Oznacza to, że główna stopa NBP, referencyjna wzrasta do 6,75 proc.

Wśród tych, którzy spodziewali się, że RPP po raz 11 z rzędu podniesie stopy procentowe był Konrad Sadurski z "Newsweeka". Jak mówił, RPP ma bardzo małe pole manewru. - Myślę, że na stole leżą tylko dwie opcje: RPP może zachować stopy na obecnym poziomie albo je podnieść. Przy czym więcej argumentów jest za drugą możliwością, bo wszystko wskazuje na to, że dalej inflacja będzie rosła – ocenił w rozmowie z Tomaszem Settą.

Sadurski zauważył także, że w budżecie na 2022 rok wciąż jest zapisana inflacja na poziomie 3,9 proc. Tymczasem z danych GUS wynika, że inflacja producencka (pokazująca, jaki poziom cen jest ustanawiany przez producentów na kolejnych etapach produkcji towarów i usług) przekroczyła już 24 proc.

- Więc za chwilę ta inflacja producencka zacznie pukać do drzwi sklepów i wszystko wskazuje na to, że zobaczymy tam jeszcze wyższe ceny. Taki jest trend, a on może być jeszcze zachwiany przez tak nierozsądne decyzje, jak te ostatnie Anwilu i Azotów, które ograniczyły produkcję dwutlenku węgla i suchego lodu. To mocno uderzyło w branżę spożywczą – podkreślił gość TOK FM.

Stopy kredytowe rosną od roku

Podwyżki stóp procentowych trwają nieprzerwanie od jesieni 2021 roku. Ostatnia miała miejsce w lipcu i wyniosła 50 pkt. proc. Była to 10 podwyżka z rzędu.

Rada Polityki Pieniężnej swoje decyzje tłumaczy walką z inflacją. Tymczasem ta wciąż nie wyhamowuje. W sierpniu osiągnęła poziom 16,1 proc., a eksperci ostrzegają, że to nie koniec. Z początkiem 2023 roku spodziewany jest nawet 20 proc. poziom inflacji w Polsce.

Czy w 2023 roku możemy spodziewać się obniżenia stóp procentowych? "Nie można wykluczyć"

Członek Rady Polityki Pieniężnej, Cezary Kochalski uważa, że decyzje o obniżeniu stóp procentowych w nadchodzącym roku będą uzależnione od poziomu inflacji oraz wzrostu gospodarczego:

- Spodziewam się spadku inflacji w przyszłym roku. Większą niepewność dostrzegam w odniesieniu do wzrostu gospodarczego, ściślej rzecz ujmując co do rozmiarów spowolnienia gospodarczego. To prowadzi mnie do wniosku, że perspektywy obniżek stóp w 2023 roku nie można wykluczyć - powiedział w rozmowie z PAP.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM