"Szczyt inflacji zobaczmy w zimie". Ekspertka ocenia, czy czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych

Inflacja we wrześniu przekroczyła 17 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Prof. Beata Jaworczyk mówiła w TOK FM, że szczyt wzrostu inflacji jest dopiero przed nami. Ekonomistka z Uniwersytetu Oksfordzkiego - główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy uważa, że póki inflacja nie będzie spadać, to zapewne czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych.
Zobacz wideo Karolina Lewicka: To będzie temat numer jeden nadchodzącej kampanii wyborczej - inflacja

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu - według szybkiego szacunku GUS - w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku wzrosły o 17,2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że w sierpniu - jak informował Główny Urząd Statystyczny inflacja wyniosła rok do roku 16,1 proc., a miesiąc do miesiąca 0,8 proc.

Zdaniem prof. Beaty Jaworczyk "wygląda na to, że jeszcze nie zobaczyliśmy szczytu inflacji". - Ona jeszcze będzie rosła. Szczyt inflacji zobaczmy w zimie - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" ekonomistka Uniwersytet Oxfordzkiego, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz członkini Concilium Civitas

Ekspertka podkreśliła, że w Polsce jeszcze nie do końca wzrost kosztów produkcji energii przełożyła się "na rachunki, które otrzymują konsumenci w domach". - Przykładowo, w krajach bałtyckich jest bardzo szybka reakcja cen detalicznych na wzrost kosztów i tam inflacja jest już powyżej 20 proc. - poinformowała prof. Jaworczyk.

Jak mówiła, o tym, kiedy będziemy mieli szczyt rosnącej inflacji zależy, m.in. od tego, jak długo będzie trwała tarcza antyinflacyjna oraz od tego, co wydarzy się na froncie wojennym".

RPP znowu podwyższy stopy procentowe?

Rosnąca cały czas inflacja zmusza do zadania pytania o stopy procentowe, które podwyższane są przez Radę Polityki Pieniężnej od roku. Miało to pomóc w walce z inflacją, ale jak widać po danych GUS-u, efektów brak. Czy czeka nas więc kolejna podwyżka?

- Dopóki inflacja nie spadnie, podejrzewam, że stopy procentowe trzeba będzie podwyższyć - oceniła prof. Jaworczyk. Ostrzegła też, że "w następnych latach będziemy żyli w czasach, gdzie te stopy pozostaną wyższe". - Już nie będzie powrotu do ogromnie niskich stop procentowych, które widzieliśmy przez kilka ostatnich lat - uważa główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5 października. Przypomnijmy, że prezes NBP Adam Glapiński - po opublikowaniu danych dotyczących inflacji w sierpniu - mówił, że "w październiku jest możliwy albo brak zmian poziomu stóp procentowych, albo wzrost o 25 pkt bazowych".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM