Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Po raz pierwszy od roku nie ma podwyżki

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. To pierwsza taka decyzja od roku, kiedy rozpoczął się długi cykl comiesięcznych podwyżek.
Zobacz wideo Decyzja sygnalizuje, że zaraz przestanie się podwyższać stopy procentowe -Dr Grabowski o decyzji RPP

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w środę, że nie będzie podwyżki stóp procentowych. Główna stopa procentowa - referencyjna, wynosi więc nadal 6,75 proc. w skali rocznej.

Stopa lombardowa to 7,25 proc. w skali rocznej. Stopa depozytowa - 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli utrzymana na poziomie 6,80 proc. w skali rocznej; a stopa dyskontowa weksli to 6,85 proc. w skali rocznej.

Prognozy Glapińskiego na październik. "Albo brak zmian poziomu stóp, albo wzrost o 25 pkt"

- W październiku jest możliwy, w zależności od tego, co będziemy obserwować w gospodarce, albo brak zmian poziomu stóp, albo wzrost o 25 pkt bazowych - tak w pierwszej połowie września mówił szef NBP Adam Glapiński pytany o możliwy w październiku scenariusz dotyczący stóp procentowych. - Nad tym Rada Polityki Pieniężnej będzie się zastanawiała - dodał wówczas.

W zeszłym miesiącu, 7 września Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc.; stopa referencyjna, główna stopa NBP wzrosła do 6,75 proc. Była to 11. podwyżka stóp procentowych z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Jak komentowała w TOK FM wrześniowe rozstrzygnięcie prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej,  decyzja to "wybór między dżumą a cholerą". - Obecnie wszystkie banki centralne mają ograniczone pole manewru, bo jest wysoki poziom inflacji, a jednocześnie słabnące tempo wzrostu gospodarek. Te kraje, które miały więcej szczęścia, jeszcze nie weszły w recesję, ale inne się w nią już wpakowały. A podnoszenie stóp oznacza gorsze warunki dla inwestorów i droższy kredyt, czyli osłabianie gospodarki - tłumaczyła w TOK FM honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM