Inflacja w listopadzie zaskoczyła. GUS podał najnowsze dane

17,4 proc. - tyle wyniosła inflacja w listopadzie. Główny Urząd Statystyczny podał w środę najnowsze dane. Ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc.
Zobacz wideo

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

To odczyt niższy niż w październiku, kiedy według danych GUS-u  inflacja wyniosła 17,9 proc., a ceny w porównaniu z wrześniem wzrosły o 1,8 proc. Inflacja spadła po raz pierwszy od wielu miesięcy.

Nie jest to jednak informacja, która powinna nas szczególnie ucieszyć. Po pierwsze dlatego, że ceny wciąż rosną w bardzo szybkim tempie. A po drugie, jak twierdzą eksperci, to tylko przystanek przed dalszym marszem w górę, bo szczyt inflacji w okolicach 20 procent wciąż jest przed nami - kiedy wygasną tarcze antyinflacyjne.

Listopadowe hamowanie, to efekt niższych wzrostów cen paliw, które zdrożały o 15 procent w skali roku. Wciąż szybko, bo o ponad 22 procent drożeje żywność, a o prawie 40 procent - energia. To wszystko porównanie w skali roku, a jeśli porównamy się do października - tu wzrost cen w gospodarce sięgnął 0,7 procent - a to sporo jak na skalę miesiąca.

Projekcja inflacyjna NBP

Na początku listopada Narodowy Bank Polski przedstawił nową prognozę dotyczącą inflacji i PKB. Według NBP inflacja w 2022 roku wyniesie 14,5 proc., 13,1 proc. w 2023 roku, 5,9 proc. w 2024 roku. Z prognozy wynika, że za trzy lata w 2025 roku inflacja ma wynieść w Polsce 3,5 proc.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM