Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną dla kredytobiorców decyzję

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, poinformował Narodowy Bank Polski. To oznacza, że główna stopa NBP - stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75 proc. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 roku.
Zobacz wideo

Główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna - wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,50 proc.). Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,80 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Rada Polityki Pieniężnej - po raz pierwszy od wybuchu pandemii, czyli od ponad trzech lat - obradowała przez dwa dni. 

"Traktat sopocki utrzymany" 

Jak ocenili rynkowi analitycy, zaskoczenia nie było. 

"Innej decyzji być nie mogło - RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Do marca w polityce pieniężnej nic się nie wydarzy, a i wtedy debata będzie dotyczyć zakończenia cyklu podwyżek i oficjalnego startu wait and see. W praktyce Rada jest w tym trybie od X'22" - podają Analizy Pekao na Twitterze. 


Podobnego zdania są analitycy z XTB Polska. "Spodziewana decyzja, która była już w cenach. Aktualny konsensus rynkowy zakłada wystąpienie szczytu inflacji w Polsce na przełomie Q1/Q2'23, po czym możliwy jej trwały spadek" - napisali na Twitterze. 

"Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale -  taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie" - wskazał z kolei Polski Instytut Ekonomiczny. 

Aleksander Miszalski, przewodniczący PO w Małopolsce, zwrócił także uwagę: "Traktat sopocki utrzymany. Stopy procentowe nie wzrosną. Ekonomiści prognozują inflację na poziomie 20 proc. w pierwszym kwartale. Podziękujmy Danielowi Obajtkowi i Premierowi Morawieckiemu za #Orlenflacja".

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11, ostatnia miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Rada w październiku 2022 - później również w listopadzie i w grudniu - zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 6,75 proc.

TOK FM PREMIUM