Dariusz Szwed ma zostać nowym prezesem PKO BP

Rada nadzorcza PKO BP powierzyła Dariuszowi Szwedowi kierowanie pracami zarządu banku i powołała go na stanowisko wiceprezesa - poinformował w czwartek bank. Dodał, że Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu, a RN odwołała z zarządu Maksa Kraczkowskiego.

Rada nadzorcza PKO BP zdecydowała o powołaniu z dniem 14 kwietnia br. w skład zarządu banku Dariusza Szweda, który został wiceprezesem na bieżącą wspólną kadencję zarządu (rozpoczęła się 3 lipca 2020 r.). Jednocześnie rada powołała Dariusza Szweda na stanowisko prezesa "pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody".

Jak dodano, do czasu wydania zgody KNF Szwed ma kierować pracami zarządu.

Bank podał też, że Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie Rada Nadzorcza odwołała Maksa Kraczkowskiego z zarządu z dniem 13 kwietnia br. - podał bank w komunikacie.

O powołaniu Dariusza Szweda na prezesa banku już w czwartek rano nieoficjalnie pisał "Pulsu Biznesu". PKO BP podał tę informację dopiero przed godz. 13. 

Dariusz Szwed to ekonomista z dwudziestoletnim doświadczeniem w sektorze finansowym. Od 2021 roku jest odpowiedzialny za nadzorowanie wewnętrznego filaru "Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025" w w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od 2019 r. przez dwa lata był wiceprezesem zarządu Alior Banku, gdzie odpowiadał za całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie.

Od roku 1995 był pełnił funkcję dyrektora departamentu private banking w Santander Bank Polska - w tym samym banku, którego prezesem w latach 2007-2015 był obecny szef rządu Mateusz Morawiecki.

TOK FM PREMIUM