Stopy procentowe. Jest najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski. Czerwiec jest dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Zobacz wideo

RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe we wrześniu 2022 r. i od tego czasu utrzymuje je na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc.

Ekonomiści nie spodziewali się zmian także na tym posiedzeniu. Jak wskazują, inflacja w Polsce wprawdzie spada, ale nie na tyle szybko, by już rozważać pierwsze obniżki stóp procentowych. Przypomnijmy, że w maju 2023 r., jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja spadła do 13 proc. z 14,7 proc. w kwietniu br.

- Z jednej strony dezinflacja jest nieunikniona. To jest wygaszanie szoków, które były wyjątkowo mocne i one raczej się już w tej skali nie powtórzą, Ale z drugiej strony największym wyzwaniem będzie to, jak dalej sprowadzać inflację w dół w sytuacji, gdy rynek pracy jest tak rozgrzany, gdy gospodarka powoli zaczyna skręcać w stronę ożywienia - mówił w rozmowie z TOK FM Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

Ostatnio także zarówno prezes NBP jak i inni członkowie Rady Polityki Pieniężnej mówili, że jeśli będzie widoczny stały trend opadania inflacji, to pierwsze obniżki mogłyby być możliwe, ale pod koniec tego roku.

Przed posiedzeniem RPP zaliczono jednak wpadkę. W piątek na stronie NBP pojawił się komunikat po posiedzeniu RPP, które rozpoczęło się przecież dopiero w poniedziałek. Według dokumentu, opatrzonego słowem "test", stopy procentowe zostały obniżone. Komunikat został potem usunięty. Prawdopodobnie był to błąd.

Posłuchaj audycji:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM