Kiedy pieniądze z KPO dla Polski? Ekspertka ma ważne ostrzeżenie. "Daleka droga"

Z nieoficjalnych informacji agencji Bloomberg wynika, że Polska ma szanse na otrzymanie zaliczki w wysokości ok. 550 mln euro na Krajowy Plan Odbudowy. Ale - jak tłumaczyła w TOK FM Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan - do odblokowania KPO jeszcze daleka droga.
Zobacz wideo

"Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU. Tym samym Polska otrzyma zaliczkę w wysokości ok 550 mln z puli RePowerEU przeznaczonej na transformację energetyczną" - poinformował w środę Bloomberg.

Jak wyjaśniła w TOK FM Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan, decyzja o przyznaniu zaliczki nie będzie równoznaczna z odblokowaniem Krajowego Planu Odbudowy. Do tego jeszcze daleka droga.  Przypomnijmy, że na pieniądze z KPO czekamy od ponad dwóch lat.

- Żeby odblokować KPO, musimy zrealizować kamienie milowe. My tych kamieni milowych ciągle nie realizujemy - przypomniała gościni "Magazynu EKG". Komisja Europejska nie wyda zgody na wypłatę pieniędzy m.in. bez ważnych zmian dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Chodzi na przykład o odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, która decyduje o nominacjach sędziowskich. Poważne wątpliwości Brukseli budzi też system dyscyplinarny sędziów. Bo likwidacja kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - i zastąpienie jej w 2022 roku - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej nie rozwiązała problemu.

Jedną zaliczkę Polska już straciła

Marzena Chmielewska tłumaczyła, że zaliczka, która może trafić do Polski, będzie pochodziła z innej puli pieniędzy niż dotychczasowy Fundusz Odbudowy. - Żeby je otrzymać, nie trzeba spełniać żadnych warunków: jedynym warunkiem jest to, że Komisja Europejska musi zaakceptować zmienione KPO do końca grudnia 2023 roku. Jeżeli tego nie zrobi, to po raz kolejny utracimy kolejną zaliczkę - ostrzegła rozmówczyni Tomasza Setty. Ekspertka przypomniała, że Polska już jedną zaliczkę - w 2021 roku - straciła.

Z ujawnionych w środę przez agencję Bloomberg informacji wynika, że zielone światło do wypłaty zaliczki dla Polski mogą dać ministrowie finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Decyzja ma zapaść już na początku grudnia.

TOK FM PREMIUM