Jankowiak w TOK FM: Reguła wydatkowa Tuska, nic nie pomoże...

- Jestem gorącym zwolennikiem reguły fiskalnej, czyli takiego rozwiązania, które racjonalizuje finanse publiczne i ogranicza dynamikę wzrostu wydatków - powiedział w Radiu TOK FM ekonomista Janusz Jankowiak. Dodał, że propozycja rządu, nie spełnia tych kryteriów.

Premier wraz z ministrem finansów, pod koniec ubiegłego tygodnia zaproponowali wprowadzenie reguły wydatkowej. Dotyczyć ma ona niesztywnych wydatków państwa. Chodzi o to, by rosły one o jeden procent plus inflację. W ten sposób mamy ograniczać narastanie długu publicznego.

- To, co proponuje rząd, to indeksacja nałożona na elastyczną część budżetu - mówi Jankowiak. Pytanie czy taka indeksacja jest nam potrzebna? - pyta.

Reguła fiskalna powinna być inna - dodaje ekonomista. I proponuje, żeby państwo zrezygnowało z niektórych zadań, jakie wypełnia. - Wyobraźmy sobie, że wyznaczamy cenę usługi, którą świadczy państwo. Minister finansów ogłasza: w ciągu najbliższych lat przeznaczam na ten cen pewną kwotę i pytam, kto podejmie się wykonania tego zadania na wysokim poziomie? Państwo na takim rozwiązaniu oszczędzi - proponuje Jankowiak.

DOSTĘP PREMIUM