NBP: Będziemy chcieli coraz więcej pożyczać od banków

Z najnowszej ankiety, jaką Narodowy Bank Polski przeprowadził wśród banków wynika, że przewidują one wzrost popytu na kredyty w pierwszym kwartale tego roku. Nie oznacza to jednak, że będzie tylko łatwiej pożyczać pieniądze.

Swoją ankietę NBP przeprowadza raz na kwartał, prosząc o opinie 30 banków. Z ostatniej analizy, przygotowanej na przełomie grudnia 2009 i stycznia 2010 roku wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku łagodzono kryteria udzielania kredytów. I to zarówno dla przedsiębiorców jaki i tych którzy zaciągali kredyt mieszkanie.

Jak podkreśla NBP, niektóre banki na nowo postanowiły powrócić do udzielania kredytów walutowych. Złagodzono wymagania dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy.

Gorzej z konsumpcyjnymi

Z zestawienia, jakie pokazał dziś bank centralny wynika, że wciąż nie jest łatwo zaciągnąć kredyt konsumpcyjny. Spora część, pytanych banków zaostrzyła kryteria ich przyznawania. Były przypadki gdy w górę poszły marże, w dół z kolei, maksymalne kwoty kredytu. 40 procent pytanych banków zapowiedziało, że na początku tego roku, nieznacznie zaostrzy politykę kredytową.

DOSTĘP PREMIUM