Dobre wieści: złoty najmocniejszy od 14 miesięcy, ale eksport wzrasta. Inflacja spada

W poniedziałek kurs złotego osiągnął najmocniejszy poziom wobec euro od 14 miesięcy wsparty przez poprawę nastrojów na rynkach światowych i wzrost indeksu PMI dla Polski. Ceny obligacji zwyżkowały w ślad za złotym i zdaniem dealerów mogą kontynuować umocnienie w najbliższych tygodniach.

Prognoza inflacji po lutym, którą Ministerstwo Finansów (MF) szacuje na 3,0 procent okazała się zgodna z piątkowymi zapowiedziami wiceministra finansów Ludwika Koteckiego i nie wywołała reakcji na rynku. Byłaby to najniższa stopa inflacja od 13 miesięcy.

- Mieliśmy mocne otwarcie na rynku długu ze względu na mocniejszego złotego i wzrosty na giełdach. Na publikację prognozy nie było reakcji, choć ta informacja jest pozytywna dla rynku długu, perspektywy na marzec też są pozytywne - powiedział dealer długu w PKO BP, Krzysztof Izdebski.

W lecie inflacja ma spaść poniżej 2 proc.

- Ministerstwo Finansów ocenia, że w marcu 2010 roku inflacja zbliży się do celu inflacyjnego banku centralnego na poziomie 2,5 procent, a w lecie prawdopodobnie zwolni poniżej 2 procent - powiedział w poniedziałek wicedyrektor departamentu analiz i polityki finansowej resortu, Sławomir Dudek.

- Naszym zdaniem, obligacje 5- i 10-letnie będą się umacniać, zaś ceny 2-letnich obligacji będą stabilne. W najbliższych tygodniach rentowność obligacji 5-letnich może spaść do 5,30 procent, zaś 10-letnich do 5,80 procent - powiedział dealer długu w innym warszawskim banku.

Złoty silny, ale eksport wzrasta

Rano złoty osiągnął najmocniejszy poziom do euro od 7 stycznia 2009 roku. Do godziny 11.09 złoty oddał część zwyżki i kosztował 3,9380 złotego, a więc tyle ile w piątek na zamknięciu.

- Publikacja indeksów PMI zdaję się wspierać złotego. Pomimo ostatniego znacznego umocnienia polskie firmy wciąż podają, że zamówienia eksportowe nie tylko wzrosły, ale tempo ich wzrostu było najwyższe od marca 2007 roku - głosi raport Citigroup.

W lutym 2010 roku wskaźnik menedżerów logistyki PMI dla Polski wzrósł po spadku w styczniu. PMI zwiększył się w lutym wobec stycznia o 1,5 punktu do 52,4 punktu, osiągając poziom zbliżony do tego z grudnia zeszłego roku. Analitycy oczekiwali, że PMI wyniesie 52,0 punktu.

To sugeruje, że przy obecnym poziomie kursu złotego prawdopodobnie polskie firmy wciąż są relatywnie konkurencyjne w strefie euro. Oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach kurs EUR/PLN będzie zmierzał w kierunku 3,70 - dodano w raporcie Citi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM