Prawie 745 tys. zł kary dla biur podróży. UOKiK: Podwyższają cenę? Masz prawo zrezygnować

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożyła na cztery biura podróży łączną karę 744 689 zł. Powód? Łamanie praw klientów, m.in. podwyższanie ceny wyjazdu po zawarciu umowy.

"Nadal największą obawę konsumentów kupujących wycieczki kilka miesięcy przed urlopem budzi zmiana ceny. Zgodnie z przepisami, cena wycieczki nie może się zmienić, chyba że umowa wyraźnie to przewiduje.

Dotyczy to tylko wzrostu kursów walut, kosztów transportu oraz podatków, opłat urzędowych, lotniskowych czy przeładunkowych w portach morskich. Biuro podróży powinno udokumentować wpływ na zmianę ceny, a konsument może się nie zgodzić na propozycję, wypowiedzieć umowę i odzyskać wszystkie wpłacone pieniądze. Niestety, przedsiębiorcy nadal nie respektują tego prawa" - czytamy w komunikacie Urzędu .

Z tego powodu UOKiK nałożył karę 143 270 zł na firmę Oasis Tours z Warszawy, która informowała ona o podwyższeniu ceny wycieczki ze względu na wzrost opłaty paliwowej i wmawiała klientom, że prawo nie przewiduje możliwości odstąpienia od umowy.

Inne ukarane biura podróży to Rainbow Tours z Łodzi, Viva Tours z Chorzowa oraz Witours z Bielska-Białej. UOKiK publikuje też zalecenia dla klientów biur podróży ws. tego, jak bronić się, gdy łamane są ich prawa - czytaj .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM