Premier będzie się gospodarczo radził

Od wtorku ma zacząć działać Rada Gospodarcza przy Premierze. Do Rady Donald Tusk zaprosił m.in. Jana Krzysztofa Bieleckiego

To właśnie były premier, a od niedawna także były prezes PeKaO SA, będzie przewodniczącym Rady. Zasiądą w niej również byli członkowie RPP: Dariusz Filar i Bogusław Grabowski.

- Zdecydowałem się przyjąć osobiste zaproszenie premiera, by w ramach możliwości być dodatkowym źródłem opinii i informacji - powiedział Radiu TOK FM o swoim wejściu do Rady profesor Dariusz Filar. W zespole Bieleckiego znajdą się też m.in. prezes PZU Andrzej Klesyk, prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki, profesorowie: Ireneusz Krzemiński i Witold Orłowski oraz była prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

Jak wynika z treści opublikowanego rozporządzenia premiera, do zadań Rady należeć będzie "przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów, z własnej inicjatywy lub na wniosek organów administracji rządowej, stanowisk w sprawach związanych z sytuacją gospodarczą i społeczną kraju". Rada ma również opiniować rządowe dokumenty, tzn. sprawdzać czy realizują cele polityki gospodarczej.

- Kraj wymaga daleko idącej modernizacji i właśnie w ramach programu modernizacji premier staje w obliczu propozycji różniących się nie tylko szczegółami ale czasem różniących się bardzo głęboko - mówił prof. Filar. - Premierowi po prostu zależy na zespole ludzi niezależnych i mających wiedzę o gospodarce, którzy w obliczu sytuacji wymagających rozstrzygnięcia udzielą mu rad.

W wydanym przez premiera rozporządzeniu zapisano, że udział w radzie jest nieodpłatny. Rada oficjalnie zacznie działać w najbliższy wtorek.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM