Pakiety stymulujące gospodarkę w UE będą wycofywane?

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu mogą zdecydować o rozpoczęciu wycofywania z pakietów stymulujących z banków, rynku pracy i sektora przemysłowego. Takie pakiety wprowadzono w 2008 roku, aby przezwyciężać kryzys gospodarczy.

Wstępną wersję oświadczenia w tej sprawie otrzymała agencja Reuters. Jak można w nim przeczytać: "Jeśli środki te zostaną utrzymane zbyt długo, mogą hamować proces regulacji w obrębie sektorów i pomiędzy nimi, zakłócając sygnały dotyczące cen i kosztów i wprowadzając niewłaściwe bodźce".

Dokument ma zostać opublikowany w przyszły wtorek - wtedy odbędzie się spotkanie rady Ecofin, czyli ministrów finansów ze wszystkich krajów unii. Ekonomiści i politycy uważają, że rządy krajów Unii muszą utrzymać dodatkowe środki na rynku na tyle długo, by nie osłabić następującego stopniowo ożywienia gospodarczego ale jednocześnie wycofać je na tyle wcześnie, by możliwe było kontrolowanie poziomu deficytu budżetowego.

Według wstępnej wersji oświadczenia ministrów dodatkowe środki będą wycofane w pierwszej kolejności z sektora przemysłowego. Od połowy 2010 roku natomiast rozpocząć ma się wycofywanie pakietów z rynku pracy.

DOSTĘP PREMIUM