"The Economist": Kryzys? Polska zasługuje na szczególne uznanie

Dotknięte kryzysem rządy zachodniej Europy powinny brać przykład z dobrze radzących sobie państw Europy Wschodniej - pisze w najnowszym wydaniu wpływowy tygodnik ?The Economist". Na szczególne uznanie zasługuje Polska - uważają analitycy magazynu.

Tekst "Economist">>

"Jeśli Hiszpania, Portugalia, Włochy i Grecja chcą lekcji, powinny spojrzeć na wschód" - rozpoczyna swój tekst "The Economist"

Polska - osobna kategoria

"As easy as jeden, dwa, trzy" - taki śródtytuł poprzedza akapit, w którym tygodnik chwali Polskę za to, jak nasz kraj radzi sobie z kryzysem. Jak podkreśla "The Economist", Polska wśród nowych członków Unii stanowi osobną kategorię. Dobry rząd i trochę szczęścia sprawiły, że był to jedyny kraj europejski, który w roku 2009 odnotował wzrost gospodarczy.

To z kolei pomogło wszystkim partnerom handlowym Polski. W tym roku polski PKB wzrośnie o 2,5 procent - ponad dwa razy więcej niż w strefie euro - prognozuje "The Economist".

Czytaj także: Rostowski w "WSJ" o tym, jak Polska walczy z kryzysem>>

Inne kraje Europy Wschodniej też sobie radzą

Inne kraje regionu też poradziły sobie nieźle. Słowacji pomógł program dopłat do nowych samochodów, Czesi mieli solidne banki. Choć nie było większych bankructw czy zamieszek, do bezpiecznej stabilności jest jednak wschodniej Europie jeszcze daleko - chociażby ze względu na starzejące się społeczeństwa, panoszących się polityków czy słabą infrastrukturę.

Znajdujące się w kryzysie Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Włochy mogą się sporo nauczyć od swoich sąsiadów zza byłej żelaznej kurtyny - konkluduje "The Economist".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM