Spółdzielnie nie będą mogły przekształcać się w spółki? "Słusznie". Pawlak w Poranku Radia TOK FM

Zapis znikł słusznie - tak Waldemar Pawlak skomentował w Radiu TOK FM usunięcie z ustawy o spółdzielniach zapisu umożliwiającego przekształcenie ich w spółki prawa handlowego.

Chodzi o usunięty z ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych w działalności gospodarczej. Z projektu ustawy znikł zapis o możliwości przekształcania spółdzielni w spółki prawa handlowego, czemu sprzeciwiają się m.in. środowiska pracodawców, m.in. na wczorajszej debacie w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich - czytaj relacje z debaty .

- Dziś, by spółdzielnie pracy mogły się przekształcić w spółki prawa handlowego, najpierw muszą się zlikwidować, co powoduje dodatkowe koszty i jest bardzo ryzykowne - powiedział podczas debaty prof. dr hab. Stanisław Sołtysiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zmiana ustawy o spółdzielniach pracy miała być jednym z elementów wielkiej ustawy deregulacyjnej, nazywanej "wielkim sprzątaniem", które miało unowocześnić funkcjonowanie spółdzielni pracy tak, by były bardziej konkurencyjne.

Jak twierdzi Pawlak, o zmianę prosiły "zorganizowane środowiska opiniotwórcze", m.in. Krajowa Rada Spółdzielcza i związki rewizyjne. - Zapis słusznie znikł - ocenia wicepremier.

Jak zauważył Jacek Żakowski, stanowisko Rady jest oczywiste - gdyby za wiele spółdzielni przekształciło się w spółki, straciłaby rację bytu. Jednocześnie jednak niemożność przekształcenia spółdzielni pracy w spółki zniechęca do ich tworzenia.

Przeciwnicy usunięcia zapisu twierdzą też, że usuwając zapis, ministerstwo uniemożliwiło konsultacje społeczne, które przeprowadza się przy każdej nowelizacji. Pawlak jest innego zdania - twierdzi, że konsultacje trwają właśnie przy okazji takich debat, jak wczorajsza w KPP, gdzie obecny był też wiceminister gospodarki. - Rafał Baniak uczestniczył w spotkaniu w KPP, gdzie była dyskusja między zwolennikami a przeciwnikami usunięcia zapisu - powiedział Pawlak.

DOSTĘP PREMIUM