PZU debiutował na giełdzie. Największa oferta publiczna w historii GPW

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutował PZU SA - nasz największy ubezpieczyciel. Jest to największa oferta publiczna w 19-letniej historii polskiego rynku giełdowego. To także największa oferta w Europie od końca 2007 roku i największa w sektorze ubezpieczeniowym od pięciu lat. Na giełdę przybyli z tej okazji premier i minister skarbu.

Zainteresowanie ofertą PZU było ogromne - zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Drobni inwestorzy mogli kupić nie mniej niż 3 i nie więcej niż 30 akcji PZU SA. Cena sprzedaży jednej akcji w ofercie publicznej została ustalona na 312 złotych 50 groszy. Na papiery spółki zapisało się ćwierć miliona inwestorów indywidualnych, którzy wyłożyli na nie blisko 2 miliardy 200 milionów złotych. Cała oferta warta jest ponad 8 miliardów złotych.

Na debiut giełdowy PZU SA inwestorzy czekali długo - o pierwszych planach mówiono blisko 10 lat temu. Przeszkadzał temu spór z udziałowcem Eureko, który udało się rozwiązać w ubiegłym roku.

PZU może wejść do indeksu największych spółek notowanych na GPW - WIG20 - w trybie nadzwyczajnym już w przyszły poniedziałek. Na giełdę trafi około 30 procent akcji spółki.

Co zrobić z akcjami PZU? Sprzedać? Czytaj w Wyborcza.biz

DOSTĘP PREMIUM