VAT z SMS-ów na rzecz powodzian będzie przeznaczony na usuwanie skutków wielkiej wody

Ta informacja może zainteresować tych, którzy wysyłając SMS-a chcieliby pomóc poszkodowanym przez powódź, ale wahają się ze względu na VAT. VAT od SMS-ów charytatywnych na rzecz powodzian trafi na cele związane z usuwaniem skutków powodzi - głosi komunikat Ministerstwa Finansów.

Jak pomóc powodzianom>

 

Czyli całość naszego wsparcia zostanie wykorzystana na walkę z wielką wodą i z tym co po niej pozostało. W ten sposób - wyjaśnia biuro prasowe resortu - rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.

Szczegóły całej "operacji" wyglądają tak:

Organizacje pozarządowe, które chcą gromadzić środki pieniężne przesyłane na rzecz powodzian za pośrednictwem operatorów telekomunikacyjnych, muszą uzyskać pozwolenie MSWiA na zbiórkę publiczną. Następnie, w terminie do 31 lipca 2010 roku powinny przekazać do Ministerstwa Finansów informację o wysokości zgromadzonych i przekazanych przez operatorów środków oraz o wysokości pobranego przez operatorów telekomunikacyjnych podatku VAT od przesłanych SMS - poinformowało biuro prasowe resortu.

Następnie Minister Finansów w porozumieniu z organizacjami charytatywnymi przekaże środki w wysokości odpowiadającej pobranemu podatkowi VAT na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi - zapewnia resort.

Usługa SMS obciążona jest podatkiem VAT w wysokości 22%.

DOSTĘP PREMIUM