Belka: Mimo roku wyborczego, trzeba ciąć deficyt

- Mimo, że Polska ponownie wkracza w okres wyborczy, rząd powinien się skupić na walce z deficytem budżetowym - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka, w wywiadzie opublikowanym przez ?Dziennik Gazetę Prawną?.

Jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe, natomiast w 2011 roku parlamentarne. - Do końca tego roku trzeba przygotować ambitny budżet na rok 2011. (...) Choć mamy rok wyborczy, liczę że rząd skupi się teraz na walce z deficytem budżetowym. W przeciwnym razie może osłabnąć zainteresowanie inwestorów polskimi obligacjami i będziemy mieli utrudnione finansowanie wydatków - powiedział Belka.

Co to znaczy ambitny budżet? Taki, który "nie może polegać tylko na wzroście wpływów podatkowych związanych z poprawiającą się koniunkturą" - ocenia Belka. - Jak się koniunktura pogorszy, to znów pojawią się te same problemy. Dlatego potrzebne sa zmiany strukturalne, czyli obniżające wydatki lub ograniczające ich wzrost - tłumaczy szef NBP.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd zapisał deficyt na poziomie 52 miliardów złotych, ale jego przedstawiciele zapowiadali, że może on być 10-15 miliardów złotych niższy od planu.

Cały wywiad na stronie "GDP">>

TOK FM PREMIUM