GUS: Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc.

Produkcja przemysłowa w lipcu nie rosła już tak szybko, jak w czerwcu. Jak podał GUS, w zestawieniu rok do roku, lipcowa produkcja zwiększyła się o 10,3 proc. Jeśli jednak porówna się lipiec z czerwcem, to okaże się, że produkcja spadła o nieco ponad 6 procent.

- Przestrzegałbym przed pesymizmem, który mógłby narastać, na skutek porównania tych danych, z wynikami z poprzedniego miesiąca albo w zestawieniu ich z oczekiwaniami rynkowymi - mówił TOK FM główny ekonomista Fortis Banku Marcin Mróz. I dodał, że jeśli popatrzymy na dane, które pojawiały się w ciągu ostatnich tygodni to można było zobaczyć pewne symptomy sugerujące, że lipiec może jednak nie być tak dobry jak miesiące poprzednie.

Wśród nich ekonomista wymienia; nieco słabszy poziom wskaźnika PMI, który obrazuje stan koniunktury w sektorze przedsiębiorstw i niższą dynamikę nowych ofert pracy. - Dlatego lipcowy wynik produkcji przemysłowej nie jest tak dużym zaskoczeniem, jak moglibyśmy go odbierać na podstawie zestawienia z miesiącem poprzednim - wyjaśnia Mróz.

Wzrost produkcji w skali rok do roku zanotowaliśmy w 25 z 34 działów. Największy - o ponad połowę - w dziedzinie komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Dobry wynik zanotowała też produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych. Siłą napędową polskiego przemysłu są nadal towary, które eksportujemy.

GUS podał także dane o produkcji budowlanej. Ta zwiększyła się w lipcu o 0,8 proc. rok do roku.

DOSTĘP PREMIUM