Inflacja nieco wyżej...

W sierpniu inflacja przyspieszyła do 2,1 proc. - takie szacunki podało dziś Ministerstwo Finansów. To wynik liczony w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. W ujęciu miesięcznym, zdaniem resortu, inflacja mogła być niższa o 0,4 punktu proc. W lipcu roczny wskaźnik cen był na najniższym poziomie dwóch procent.

Podane przez MF informacje to jednak tylko szacunki, ostateczne dane o inflacji w połowie miesiąca poda GUS.

W przemyśle coraz lepiej...

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu wzrósł do poziomu najwyższego od 37 miesięcy. Osiągnął 53,8 punktu, w lipcu było to 52,1. Wskaźnik obrazuje tendencje w sektorze przemysłowym.

- Zarówno ilość nowych zamówień, jak i wielkość produkcji wzrosły w szybszym tempie. Firmy zwiększyły także zatrudnienie. Inflacja kosztów produkcji ponownie się osłabiła, jednak biorąc pod uwagę dane historyczne, ciągle pozostaje na wysokim poziomie - napisano w komentarzu do publikowanych danych.

- Znaczna poprawa warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym w sierpniu była częściowo wynikiem wzrostu zatrudnienia w sektorze. Poziom zatrudnienia w sierpniu wzrósł po raz trzeci od maja 2008 roku, aczkolwiek tempo tworzenia nowych miejsc pracy było niewielkie - dodał HSBC.

Komentując te dane dla Reutersa, główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski, stwierdził "polski przemysł znajduje się na etapie silnego wzrostu. Choć warto odnotować, że kolejny miesiąc z rzędu PMI dla Polski różni się od tendencji w PMI europejskim".

DOSTĘP PREMIUM