Będzie taniej na A4. Rząd poparł stanowisko samorządowców

Wjazdy na płatny odcinek autostrady A4 w Jeleniu, Byczynie i Rudnie mogą wkrótce zostać otwarte. Rząd poparł stanowisko samorządowców z Jaworzna, Chrzanowa i Rudna i przystąpi do procedury wyłączania węzłów z umowy koncesyjnej.

Na otwarcie węzłów nie godził się dotychczas koncesjonariusz, czyli Stalexport. - Już jest precedens . Kilka lat temu Stalexport odmówił przebudowy węzła "Murckowska" w Katowicach, który koszmarnie się korkował , więc rząd wyjął spod zarządu Stalexportu ten węzeł i przebudował - tłumaczy Tomasz Tosza z Urzędu Miasta w Jaworznie.

Jaworzno zabiega o otwarcie węzła "Jeleń" od kilku lat. Jeśli plan się uda to miasto zapłaci za jego przebudowę . W efekcie i tak będzie to opłacalne dla Jaworzna - Mamy grunty przy autostradzie , których nie da się sprzedać bez odblokowania węzła - dodaje Tosza.

To dobra informacja dla kierowców . Np. na węźle Jeleń staną bramki poboru opłat .Kierowcy zapłacą tam za wjazd cztery złote , czyli połowę tego co na bramkach należących do Stalexportu. Opłata za przejazd między Jaworznem a Krakowem będzie więc wynosić 12 złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem węzły zostaną otwarte za ok. półtora roku.

DOSTĘP PREMIUM