Islamski inwestor, islamskie zasady: zakaz wieprzowiny w biurze

Żadnego hazardu, prostytucji, pornografii, sprzedaży i produkcji alkoholu i wieprzowiny. Taką niecodzienną umowę proponuje chętnym do wynajmu biura w Berlinie muzułmański inwestor.

To pierwsza islamska umowa najmu - informuje dziennik "Bild". Kto chce wynająć ponad 6 tys. m.kw. powierzchni w biurowcu w eleganckiej dzielnicy Berlina Charlottenburg, musi podpisać umowę, w której zobowiązuje się do przestrzegania ortodoksyjnych zasad islamu. W pomieszczeniach nie będzie też można założyć na przykład kasyna, bo religia muzułmańska zabrania hazardu. Zgodna z islamem umowa to też zakaz produkcji i sprzedaży m.in. mięsa wieprzowego i alkoholu.

Islamski wynajmujący, islamskie zasady

Te niecodzienne w kraju miłośników wieprzowiny i piwa zastrzeżenia prezentuje umowa, zaprezentowana przez działającą na zlecenie arabskiego inwestora firmę wynajmu nieruchomości. Arabowie kupują ich w niemieckiej stolicy coraz więcej - alarmuje Ulrich Ropertz z Niemieckiego Związku Najemców.

"Klauzula islamska dozwolona"

- W przypadku wynajmu nieruchomości o charakterze komercyjnym wynajmujący może - inaczej niż w przypadku domów mieszkalnych - stawiać najemcy wszystkie możliwe wymagania - wyjaśnia Ropertz. - "Klauzula islamska" jest jak najbardziej dozwolona - dodaje. Umów z klauzulą o zakazie produkcji i jedzenia wieprzowiny może być więcej - ostrzega "Bild". Niemieccy internauci komentują jednak, że w takim przypadku wiele budowli w Berlinie będzie stało pustych.

DOSTĘP PREMIUM