Przetarg na nowe pociągi metra rozstrzygnięty. Wygrał Siemens

Znamy zwycięzcę przetargu na pociągi dla drugiej linii warszawskiego metra. Spośród trzech konsorcjów wybrano polsko-niemiecki Siemens, który jako jedyny zdobył sto na sto możliwych punktów w klasyfikacji.

Tuż za nim uplasowała się Skoda, a hiszpański Contrucciones y Auxiliar de Ferrocariles odpadł ze względu na błędy popełnione w dokumentacji i wyliczeniach. Przy rozstrzyganiu brano pod uwagę nie tylko cenę (choć było to 50 proc. punktów), ale także zużycie energii elektrycznej, system utrzymania pojazdu i jego ekologiczność. Zarówno Skoda, jak i Siemens zgodziły się także wydłużyć gwarancję powyżej 30 miesięcy.

Do stolicy przyjedzie 35 pojazdów, pierwsze z nich pojawią się pod koniec 2012 roku, pozostałe dotrą końca 2013.

- Będą to nowe pociągi, nowoczesne i jednoprzestrzenne - mówi Paweł Siedlecki z biura prasowego metra - czyli żeby przejść z jednego końca pociągu na drugi nie trzeba będzie wysiadać. Do tego wagony będą miały takie rozwiązania jak znany warszawiakom "ciepły guzik", który pomaga oszczędzać energię.

Koszt nowych pociągów to 1miliard 69 mln 594.093,01 złotych netto. Konsorcja, które przegrały mają 10 dni na odwoływanie się od wyniku przetargu.

DOSTĘP PREMIUM