Fedak o zmianach w OFE: "Ustawa była wadliwa. Trzeba ją zmienić"

- Zmiany przyniosą wyższą i stabilniejszą emeryturę - zapewniała mówiąc o OFE dzisiaj w radiowej "Jedynce" minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Podkreśliła, że jedynymi stratnymi na tych zmianach będą same towarzystwa emerytalne.

- Z punktu widzenia ministra pracy proponowana przez rząd zmiana w systemie emerytalnym przyniesie wyższą i stabilniejszą emeryturę - mówiła w Polskim Radiu Jolanta Fedak. Odnosiła się do zapowiedzi, że rząd od 1 kwietnia tego roku chce, aby składka ubezpieczenia emerytalnego trafiająca do Otwartych Funduszy Emerytalnych zmniejszyła się z 7,3 procent do 2,3 %. 5 procent będzie kierowane na osobiste, indywidualne konta emerytalne, pozostające w II filarze, ale zarządzającym tymi funduszami będzie ZUS.

- Z punktu widzenia finansów publicznych, czyli naszych podatków, to zmniejszy deficyt i dług publiczny, a to jest problem nie tylko Polski, ale większości krajów europejskich - mówiła minister. Podkreśliła, że dług publiczny jest ogromnym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego, a więc również dla przyszłych emerytur. - Wzrost gospodarczy jest odpowiedzialny za wysokość przyszłych emerytur. Jeżeli nie będziemy mieli wzrostu gospodarczego, nie będziemy mieli podatków, to w przyszłości nie mamy co liczyć na wyższe emerytury - dodała Fedak.

"OFE mają problemy strukturalne"

- Nigdy nie zgodziłabym się na reformę, która by spowodowała stratę dla emerytów. Jedyne instytucje, które stracą to towarzystwa emerytalne zarządzające tymi pieniędzmi, pobierające wysokie prowizje i opłaty od tej składki - stwierdziła minister pracy i polityki społecznej.

Podkreśliła, że jej zdaniem OFE mają problemy o charakterze strukturalnym. - Od wielu lat nie konkurują ze sobą ani ceną, ani wartością portfela. Po prostu ustawa, którą im zaproponowaliśmy ponad 10 lat temu, jest wadliwa i trzeba ją zmienić - zaznaczyła.

W jej opinii przyszłe emerytury wzrosną o wysokość prowizji i opłat, które będą teraz inwestowane. - Drugi wzrost będzie polegał na tym, że jak będzie pracowało coraz więcej osób i będzie większy wzrost PKB, to emerytury będą rosły mniej więcej w tym samym tempie. Ogólnie rzecz ujmując można powiedzieć, że emerytury będą wyższe, nie niższe - podsumowała Jolanta Fedak.

DOSTĘP PREMIUM