Debata o OFE. Rostowski: Nie umawialiśmy się na "panie profesorze" [SONDAŻ]

Ciąg dalszy sporu o formę "Leszku", której używał Jacek Rostowski w debacie z Leszkiem Balcerowiczem. - Umówiliśmy na formę "panie profesorze" - mówił wczoraj Balcerowicz - Nigdy takiej umowy nie było - odpowiada mu Jacek Rostowski w Poranku Radia TOK FM.

Rostowski: Debata jest zwiastunem poprawy

Podczas debaty Leszek Balcerowicz zwracał się do Jacka Rostowskiego "panie ministrze", podczas gdy ten mówił oponentowi na "ty".

- Jak można do mnie mówić "Leszku", skoro się umówiliśmy na "panie profesorze"? - pytał wczoraj prof. Balcerowicz w Radio TOK FM, zarzucając oponentowi, że złamał konwencję .

- Nigdy takiej umowy nie było - odpowiedział dziś Jacek Rostowski. - Ze mną Leszek Balcerowicz nigdy nie rozmawiał. Jego współpracownicy rozmawiali z moim współpracownikiem, Szymonem Milczanowskim, który zapytał się mnie, czy zgadzam się na taką formułę. Odpowiedziałem, że nie zgadzam się, żebyśmy mówili do siebie per "panie profesorze", "panie ministrze", "panie premierze". Uważałem, że jednym z walorów tej debaty, będzie to, że widzowie zobaczą, że ludzie, którzy w fundamentalny sposób się nie zgadzają, mogą debatować w bardzo przyjazny sposób. To byłaby dodatkowa wartość. Myślę, że w debatach w Polsce niepotrzebnie się puszy - powiedział Rostowski.

Według Jana Wróbla, prowadzącego Poranek Radia TOK FM, można było odnieść wrażenie, że "minister Jacek Rostowski traktuje protekcjonalnie ojca polskich reform".

- Rozmawiałem z przyjacielem, którego znam i cenię od 30 lat. Wydaje mi się, że to byłby kompletny absurd, jakaś fałszywa sztywność. Nikt nie może Leszkowi Balcerowiczowi odebrać tego, że jest ojcem polskich reform. Ale coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że w tym przypadku profesor popełnia poważny błąd analityczny, nie chcąc się przyznawać do błędu, który popełniono konstruując system emerytalny w 1995 roku.

Rostowski: czemu ma służyć ta absurdalna karuzela długu?

Jacek Rostowski opisał w jaki sposób działa obecny system emerytalny: - Przekazujemy część składki do OFE po to, aby OFE nam z powrotem te pieniądze pożyczała na wypłatę bieżących emerytur. To zwiększa dług publiczny i w żaden sposób nie przyczynia się do rozwoju Polski. Przeciwnie. Balcerowicz po to wywiesił ten licznik w centrum Warszawy, który pokazuje wysokość długu publicznego, aby pokazać, że jest on kulą u nogi polskiej gospodarki.

Rostowski zapowiada, że nowa ustawa kończy z "absurdalnym procederem".

- Na czym polega korzyść dla Polski z tej absurdalnej karuzeli długu? Trzy razy to pytanie zadałem podczas debaty. Nie dostałem odpowiedzi - powiedział Jacek Rostowski.

Balcerowicz czy Rostowski? Kto wygrał debatę? >>

Czy Twoim zdaniem forma 'Leszku' była niestosowna?

DOSTĘP PREMIUM