Wojskowy dryl, upokarzanie, głodowe płace - nieludzkie warunki w fabrykach iPadów

Rok po serii samobójstw w chińskich fabrykach produkujących urządzenia dla Apple'a wciąż wykorzystuje się robotników. Na porządku dziennym jest zmuszanie ich do brania nadgodzin, czy podporządkowania się drakońskim zasadom - pisze brytyjski ?Guardian?.

Dochodzenie w należących do firmy Foxconn chińskich fabrykach iPadów i iPhone'ów zostało przeprowadzone przez dwie organizacje pozarządowe. Według ich raportu, o którym pisze brytyjski "Guardian", sytuacja w zakładach w Shenzen i Chengdu jest alarmująca. Pół miliona zatrudnionych tam pracowników jest traktowanych "nieludzko" i "jak niewolnicy".

Źle pracujesz? Zostaniesz upokorzony

By sprostać światowemu popytowi, w fabrykach łamane są wszelkie normy. Liczba nadgodzin, które muszą przepracować robotnicy kilkakrotnie przekracza limity. Rekordzista w ciągu miesiąca wypracował 98 nadgodzin (w Chinach limit wynosi 36 godzin). Pracownicy są też pod presją, by dzień wolny brać tylko co 13 dni. W wielu fabrykach mało wydajnych robotników każe się publicznym poniżeniem.

Fatalne warunki panują także w pracowniczych bursach. W jednym pokoju śpi tam nawet 24 robotników. Wszyscy muszą dostosować się do surowych reguł - jeden z mieszkańców musiał złożyć samokrytykę po tym, jak użył suszarki do włosów w pokoju.

Po serii zeszłorocznych samobójstw pracownicy są także zmuszani do podpisania oświadczenia, w których deklarują, że będą odpowiednio cenić swoje życie i nie będą podejmować prób samobójczych.

Szef fabryki: Biorą nadgodziny, bo tak chcą

Zapytany o sytuację swoich pracowników dyrektor fabryki Louis Woo twierdzi, że ci z własnej woli gotowi są pracować ponad normę. Sami pracownicy tłumaczą, że bez nadgodzin dostaną tylko podstawową pensję - ok. 200 dolarów miesięcznie.

Woo tłumaczy też, że zeszłoroczne tragedie nie miały związku z warunkami panującymi w zakładach. - To jak efekt domina. Jedno samobójstwo wywołało kolejne - tłumaczył dziennikarzowi "The Observer ".

Apple w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, że firmie zależy na chronieniu praw pracowniczych. Podkreślono też, że Apple często przeprowadza wizyty kontrolne i audyty w fabrykach dostawców.

Symbol jakości

Apple sprzedaje przede wszystkim styl. Nadgryzione jabłko stało się symbolem nie tylko jakości, ale i statusu społecznego. iPhone'y i iPady różnią się od sprzętu konkurencji modnym designem i dbałością o szczegół - mają dopieścić wszelkie możliwe potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Na rynek właśnie wprowadzono kolejny elegancki produkt - iPhona 4 w śnieżnobiałej obudowie.

W 2011 roku firma Apple sprzedała 15 milionów samych iPadów, a w tym roku zamierza potroić ten w wynik.

W maju śnieg zasypał Dolny Śląsk [WASZE ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM