Oto najlepsze uczelnie w Polsce [RANKING]

?Rzeczpospolita? po raz kolejny opublikowała ranking najlepszych uczelni w kraju. Drugi raz z rzędu pierwsze miejsce zdobywa Uniwersytet Warszawski. Do pierwszej trójki uczelni akademickich awansowała zaś Politechnika Warszawska.

W rankingu "Rz" tryumfuje Uniwersytet Warszawski - uczelnia ta już drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - drugiemu w zestawieniu - nie udało się odbić pozycji sprzed dwóch lat, kiedy to on mógł pochwalić się największą liczbą punktów.

UW i UJ bezapelacyjnie wiodą prym wśród polskich uczelni publicznych - według wskaźnika rankingowego przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" pierwszy z uniwersytetów otrzymał 100 punktów, drugi - 99,71. Trzecia w rankingu - po raz pierwszy od lat "na podium" - Politechnika Warszawska zdobyła 85,52 punktów.

- W Polsce są dwie uczelnie, które są tak samo dobre - bez względu na niewielkie różnice wynikające z zestawienia rankingowego. Są to: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - mówi w rozmowie z gazetą prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. Dodaje, że siła obydwu uniwersytetów wynika przede wszystkim z ich długich tradycji. - Budowa środowiska naukowego ii wypracowanie pewnej kultury intelektualnej trwa przez lata. Latami buduje się też kontakty międzynarodowe. Trudno więc będzie innym uczelniom dorównać tym dwóm uniwersytetom - podkreśla Chałasińska-Macukow. Również prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber nie podejmuje się oceny, która z pierwszych uczelni jest lepsza. - Przyszli studenci powinni patrzeć na cały ranking, ale oczywiście każdy może wybrać obszary wedle własnego uznania - mówi prezes PAN. - Bo oceniamy i wizerunek uczelni w oczach pracodawców, siłę naukową, i dbałość o studentów. Każdy potencjalny student musi sobie więc zrobić rachunek sumienia i powiedzieć, co jest dla niego najważniejsze - dodaje.

Uczelnie niepubliczne - najlepiej w Warszawie

Wśród uczelni niepublicznych swoje pozycje na szczycie rankingu zachowują Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie. Poza podium wypadła Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku. To zaskoczenie, ponieważ swoją pozycję na trzecim miejscu zestawienia utrzymywała od lat. Jej miejsce w tym roku zajęła Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Kto za Strauss-Kahna? Na giełdzie nazwisk Polak [FOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM