To już pewne: Drożeją bilety w Warszawie

Rada miasta przegłosowała uchwałę o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 16 sierpnia, dotyczyć będą wszystkich biletów komunikacji. Dla przykładu bilet jednorazowy kosztować będzie 3,6 zł, dobowy - 12 zł, a miesięczny imienny - 90 zł.

To dopiero początek bo uchwała zakłada stopniowe podwyższanie cen biletów do 2014 roku. Pytana o termin podwyżki Zofia Trębicka z PO odpowiada - każdy czas jest zły, ale jest to konieczne. - Dopłacamy z budżetu do komunikacji miejskiej 70%. Chcemy żeby te dopłaty były mniejsze - tłumaczy i dodaje, że oczywiście zawsze można zabrać z pieniędzy na edukację, czy zieleń, można także zrobić 40-osobowe klasy w szkołach, ale nie tędy droga, a rozwijającą się komunikację trzeba finansować.

SLD: Pieniądze są. Tylko trzeba poszukać

Opozycja w radzie miasta od początku dyskusji o nowej taryfie zapowiadała, że nie poprze podwyżki. - W pierwszej kolejności trzeba poszukać pieniędzy tam gdzie one są, czyli w Zarządzie Transportu Miejskiego - mówi radny SLD Andrzej Golimont. Według niego sięganie do kieszeni mieszkańców to najgorsze rozwiązanie. Podobnie sprawę komentuje Jarosław Krajewski z PiS, dla którego nie ma usprawiedliwienia dla podwyżki. - Pamiętajmy o tym, że mieszkańcy utrzymują komunikację miejską, bo nie są to tylko i wyłącznie opłaty za bilety, ale także lokalne podatki , część podatków PIT i CIT - precyzuje - te pieniądze trafiają do wspólnego worka i miasto przeznacza je na komunikację.

"To tylko 12 złotych"

Trębicka broni podwyżek, tłumacząc, że i tak nie są dotkliwe, a ich wysokość dyktuje przede wszystkim poziom inflacji. - Zmiana cen przekracza o półtora procent inflację. Teraz bilet miesięczny, kosztuje 78 zł, po zmianach 90 zł - to tylko dwanaście złotych - przekonuje i dodaje, że bez tych pieniędzy nie uda się przeprowadzić kolejnych inwestycji, a także dokończyć drugiej linii metra. To właśnie od środków pozyskanych z podwyżek ma zależeć czy dostaniemy zwrot 3 miliardów złotych z Unii Europejskiej. - Czy możemy my jako radni Warszawy możemy zaprzepaścić 3 miliardy złotych dopłat? To byłaby zbrodnia - mówi Trębicka.

Pierwsze zmiany w cenach biletów wejdą w życie 16 sierpnia, kolejne podwyżki będą wprowadzane w styczniu 2013 i 2014 roku.

DOSTĘP PREMIUM