Decyzja o strajku wstrzymana. Związki z JSW czekają na efekty rozmów

Nie ma zapowiadanej decyzji o strajku w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Związki zawodowe działające w tej firmie postanowiły poczekać na efekty spotkania w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego z przedstawicielami resortów gospodarki i Skarbu Państwa oraz zarządem JSW w najbliższy piątek. Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, wtedy podejmą decyzje o proteście.

Związkowcy zapowiadali wcześniej, że do strajku może dojść 6 czerwca. Teraz jednak mają nadzieję na porozumienie. Chodzi im przede wszystkim o akcje dla pracowników oraz zachowanie większościowego pakietu dla Skarbu Państwa w związku z wejściem na giełdę JSW. Domagają się także 10 proc. podwyżki płac, a także gwarancji respektowania rządowej strategii dla górnictwa na najbliższe lata.

W specjalnym oświadczeniu związkowcy wezwali ministrów gospodarki i skarbu państwa oraz zarząd JSW do "rzetelnego prowadzenia dialogu społecznego" podczas najbliższego spotkania.

Spółka ma zadebiutować 6 lipca. Minister skarbu Aleksander Grad zapewniał ostatnio, że związkowe postulaty związane z upublicznieniem firmy są spełnione - dlatego resort nie widział dotąd potrzeby zawierania odrębnych porozumień w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM