Hillary Clinton szefową Banku Światowego?

Hillary Clinton chce ubiegać się o stanowisko dyrektora Banku Światowego w 2012 r. - podała agencja Reuters, powołując się trzy niezależne źródła bliskie sekretarz stanu USA. Rzecznik prasowy Clinton natychmiast zdementował tę informację.

- Mam lepsze źródło niż Wy - miał powiedzieć dziennikarzowi Reutersa Philippe Reines, rzecznik amerykańskiej sekretarz stanu. Rzecznik Białego Domu również zdementował informację agencji. Z kolei Bank Światowy odmówił komentarza.

- Sekretarz Clinton nie prowadziła żadnych rozmów z prezydentem, Białym Domem ani nikim innym na temat przenosin do Banku Światowego. Nie interesuje jej ta praca. Nie wzięłaby jej nawet wtedy, gdyby ją jej zaproponowano - powiedział rzecznik Clinton.

Agencja Reuters powołując się na trzy anonimowe źródła bliskie Clinton podała, że sekretarz stanu USA rozważa ubieganie się o fotel dyrektora Banku Światowego. Kadencja obecnego szefa Banku Światowego Roberta Zoellicka mija w połowie 2012 roku. Zwyczajowo Bankiem Światowym kieruje Amerykanin, a Międzynarodowym Funduszem Walutowym - Europejczyk.

Już wcześniej Clinton zapowiadała, że nie zamierza pełnić funkcji sekretarz stanu na kolejną kadencję Baracka Obamy. Według wysokiej rangi amerykańskiego dyplomaty, Clinton nie chce także zostać sekretarzem obrony czy wiceprezydentem w nowej administracji Obamy. Spekuluje się, że po ewentualnej reelekcji Obamy w 2012 r., zastąpić Clinton na stanowisku sekretarz stanu miałby senator John Kerry (przegrał z Georgem Bushem wybory prezydenckie w 2004 r.).

Hillary Clinton zbiera pochlebne oceny za swoją pracę jako sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych. Obecnie zaangażowana jest m.in. w rozwiązanie konfliktu w Libii. Uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w ekipie prezydenta Obamy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM