A2 jeszcze niedokończona, ale płacić trzeba

1 lipca na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych ma ruszyć manualny i elektroniczny system poboru opłat. Obejmie on m.in 103 kilometrowy odcinek autostrady A2 między Koninem a Strykowem.

Kierowcy samochodów osobowych, dostawczych i mikrobusów zapłacą za przejazd na tzw. bramkach. Kierowca wjeżdżający na którykolwiek odcinek pobierze bilet i zjeżdżając z autostrady rozliczy się za przejechane kilometry. Manualnym Systemem Poboru Opłat zostaną objęte pojazdy i zespoły pojazdów o dupuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, które posiadają mniej niż dziesięć miejsc.

Motocykliści poruszający się odcinkiem A2 Konin - Stryków zapłacą za każdy przejechany kilometr 10 groszy, samochody osobowe i dostawcze nie przekraczające masy całkowitej 3,5 tony - 20 groszy za kilometr. - Jeśli przyjąć stawki podane przez firmę Kapsch za przejazd całego odcinka kierowcy aut osobowych zapłacą 20,60 zł - podlicza Maciej Zalewski z GDDKiA. - Przypominam, że te stawki ustala ministerstwo - podkreśla Zalewski. Płacić będzie można gotówką lub kartą.

Kierowcy pozostałych pojazdów; ciężarówek, autobusów, samochodów z przyczepami, które przekraczają całkowitą masę 3,5 tony nie będą objęci systemem manualnym. Opłaty za przejazd będą im naliczane w systemie viaTOLL. Naliczanie będzie odbywało się za pomocą urządzenia viaBOX, które wcześniej trzeba za kuacją pobrać i przymocować do szyby, tak aby nie zasłaniało przednich wycieraczek.

Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka A2 Konin - Stryków kierowcy będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów. Opłata zostanie automatycznie naliczona gdy pojazd minie bramownicę umieszczoną nad drogą.

Stawki mają wynosić od 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dla pozostałych dróg krajowych.

Stawka opłaty elektronicznej będzie zależeć od klasy drogi, od masy całkowitej pojazdu, a także od klasy emisji spalin. - Inne stawki są przewidziane dla tych, którzy spełniają najnowsze normy emisji spalin a inne dla tych, którzy zanieczyszczają najbardziej - mówi Stanisław Dojs z viaTOLL.

Od 1 stycznia 2012 r. z systemu elektronicznego poboru opłat będą mogli korzystać także kierowcy aut osobowych. Kierowcy, którzy będą korzystali z systemu, nie będą już musieli płacić za przejazd na bramce.

Odcinek autostrady A2 między Koninem a Strykowem według GDDKiA spełnia wszystkie standardy płatnej autostrady; są na niej stacje benzynowe, restauracje i system łączności alarmowej. CO dwa kilometry rozstawiono kolumny alarmowe, które służą do powiadamiania służb technicznych. Przy trasie stanęły tablice wyświetlające m.in natężenie ruchu i pogodę. Wybrane odcinki autostrady będą monitorowane.

We wtorek rano, na trzy dni przed wprowadzeniem opłat za przejazd autostradą A2 miało ruszyć wydawanie próbnych, zerowych biletów dla kierowców, ale się nie powiodło. We wtorek rozpoczęło się bowiem dopiero stawianie oznakowania, a na autostrsdzie są jeszcze ustawione pachołki, które mogą przeszkadzać kierowcom.

System poboru opłat ma jednak ruszyć zgodnie z planem. - Na różnym etapie budowy mamy ponad 240 bramownic i jest to liczba absolutnie wystarczająca, aby system wystartował 1 lipca - zapewnia Dorota Prochowicz, rzeczniczka projektu z firmy Kapsch- Mamy jeszcze przenośne bramownice i samochody kontrolne, także system będzie szczelny - dodaje.

Uliczna bitwa w Atenach. W obronie przywilejów [ZDJECIA]

DOSTĘP PREMIUM