Darmowy internet w mieście? Operatorzy: protestujemy, to łamanie zasad
Coraz więcej miast i gmin oferuje swoim mieszkańcom bezpłatny internet. Nie jest szybki, ale jak każda rzecz za darmo cieszy zwykłego zjadacza chleba. To nie podoba się operatorom telekomunikacyjnym, którzy oskarżają władze samorządowe o nieuczciwą konkurencję. Ostrzegają nawet, że wstrzymają inwestycje w infrastrukturę i mobilny internet tam, gdzie będzie dostępna darmowa sieć - czytamy w gazecie.
- Oczywiście dostęp do internetu jest dziś usługą niezbędną, ale nie może być tak, że za publiczne pieniądze oferuje się go na takich warunkach, iż staje się to nieuczciwą konkurencją - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jerzy Sadowski, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, zrzeszającej największych operatorów telekomuniakcyjnych. Twierdzi on, że firmy ponoszą ogromne koszty inwestycji, więc tam gdzie działa bezpłatny internet nie będą wchodzić.
A to może wykluczyć z usług internetowych mieszkańców wielu gmin. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji uważa, że za pośrednictwem bezpłatnej sieci użytkownik powinien mieć możliwość połączyć tylko raz dziennie na najwyżej godzinę. "Dziennik Gazeta Prawna" przytacza komentarz Krzysztofa Głomba, prezesa Stowarzyszenia Miasta w Internercie, który proponuje wprowadzić rozwiązania sprawdzone w Europie Zachodniej. W niektórych krajach można korzystać z bezpłatnej, szybkiej sieci np. tylko w publicznych bibliotekach. Innym rozwiązaniem jest wykup przez samorządy pakietów szybkiego internetu u komercyjnych operatorów. Eliminuje to przyzwyczajanie ludzi do darmowego, ale kiepskiej jakości internetu.
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Mateusz ma 16 lat i nazywają go "agentem Putina". "Rówieśnicy grożą, że połamią mu nogi"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Świat opanowała nowa epidemia. Wywołał ją wirus wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Pudełko na buty" w centrum Warszawy skrywa nie jeden sekret. "Odpowiedź na instagramerskie potrzeby"
- Co dalej w Polsce z węglem? "Możemy być zieloną wyspą, nie brunatną plamą na mapie Europy"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"