Srebrny Niedźwiedź dla Małgorzaty Szumowskiej! Polska reżyserka dostała nagrodę za film "Twarz"

Srebrny Niedźwiedź dla Małgorzaty Szumowskiej! Polska reżyserka otrzymała Grand Jury Prize 68-ego Berlinale za swój najnowszy film "Twarz".

To opowieść o młodym mężczyźnie, który w wypadku traci swoją twarz i zostaje mu przeszczepiona inna. Film dotyka tematów nietolerancji, odrzucenia i strachu przed innym.

Złoty Niedźwiedź trafił w ręce reżyserki Adiny Pintile z Rumunii za film "Touch me not". Najlepszy scenariusz zdaniem jury był w filmie "Muzeum", a najlepszym reżyserem okazał się Wes Anderson, który na festiwal przywiózł animację "Wyspa psów". Przewodniczącym jury był w tym roku niemiecki reżyser Tom Tykwer.

Po odebraniu nagrody Szumowska zwróciła uwagę na rosnącą rolę kobiet w przemyśle filmowym i walkę z dyskryminacją płci.

Myślę, że to znak czasu. Dwie najważniejsze nagrody festiwalu powędrowały w ręce kobiet. To dobry prognostyk na przyszłość. Mam nadzieję, ze coraz więcej kobiet będzie zdobywać nagrody i coraz więcej kobiet będzie mogło w ogóle robić filmy. Do tego dochodzi cały ruch #MeToo oraz #SpeakUp, który również był obecny w Berlinie. To wszystko jest bardzo ważne bo może zmienić coś w społeczeństwie. Myślę, że przyszłość mojej 5-letniej córki będzie zupełnie inna

- powiedziała Szumowska.

 

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM