Żądają państwa wolnego od zabobonów. 8 marca w całej Polsce odbędzie się Strajk Kobiet

W Dniu Kobiet mieszkanki Warszawy pomaszerują z Placu Konstytucji na Rondo Dmowskiego, kojarzone z imprezami nacjonalistów. - Chcemy odzyskać je dla kobiet - mówią organizatorki stołecznego protestu.

Protesty w 19 miastach w kraju organizuje Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK). Wszędzie zaczną się 8 marca o godzinie 18:00. 

Od Rosario po Puławy, od Wrocławia po Canberrę: #JesteśmyWszędzie

- piszą organizatorki. "Pokazujemy to 8 marca: pikietując, organizując happeningi, akcje edukacyjne, spacery herstoryczne i koncerty. W Polsce i na świecie, w ramach II Międzynarodowego Strajku Kobiet" - czytamy w wydarzeniu OSK na Facebooku.

5 głównych postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Strajk odbędzie się w Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pile, Poznaniu, Puławach, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinku, Świnoujściu, Tarnowie, Zgorzelcu. 

Uczestniczki Strajku mają pięć grup postulatów. Żądają:

  1. pełni praw reprodukcyjnych,
  2. państwa wolnego od zabobonów,
  3. wdrożenia i stosowania Konwencji antyprzemocowej,
  4. poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet,
  5. Polski dla wszystkich.

W stolicy protestujące kobiety przemaszerują z Placu Konstytucji na Rondo Dmowskiego. "To miejsce wybrane nieprzypadkowo, bo kojarzące się dotychczas z imprezami o charakterze nacjonalistycznym. Chcemy, zgodnie z tegorocznym hasłem #JesteśmyWszędzie, odzyskać je dla kobiet. Tak, jak będziemy odzyskiwać pozostałą należną nam przestrzeń w życiu codziennym, mediach czy polityce. Na Rondzie
Dmowskiego zrobimy to w sposób szczególny…" - zapowiadają organizatorki.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny