Wiceminister Magierowski opisuje symboliczne gaszenie pożarów przez MSZ. "Taka karma"
Marek Magierowski był gościem Jana Wróbla w "Poranku TOK FM".
- Pracuje pan na odcinku, na którym ciągle padają bomby - rozpoczął rozmowę Jan Wróbel. - No cóż, taki odcinek. Taka karma - odparł wiceminister spraw zagranicznych z rządu PiS.
Następnie dziennikarz zapytał wiceministra o miejsce Polski w amerykańskiej polityce. Magierowski zwrócił uwagę, że najistotniejsza w relacjach polsko-amerykańskich jest współpraca militarna. Jedną z ważnych dziedzin, którą jego zdaniem można wzmocnić, są relacje gospodarcze pomiędzy państwami. - Między innymi dlatego jest planowany duży szczyt biznesowy polsko-amerykański w Warszawie wiosną tego roku - powiedział Magierowski.
Relacje polsko-amerykańskie
Jan Wróbel zauważył wtedy, że po zeszłorocznej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie, po stronie polskiej powstały oczekiwania dotyczące przyspieszenia, pogłębienia i ożywienia relacji z USA. - Gdzie to przyspieszenie i zagęszczenie? - dopytywał Wróbel.
- Sytuacja jest dynamiczna - odpowiedział Marek Magierowski. Zwrócił uwagę, że opinia publiczna oczekuje błyskawicznych efektów w polityce zagranicznej, tymczasem w dyplomacji wiele procesów zachodzi powoli. - Nie jest to tak spektakularne, jak mogłoby się wydawać - powiedział polityk.
- Pana spokojny głos i spokojna narracja wprowadzają nas w przekonanie, że stosunki polsko-amerykańskie są lepsze niż kiedykolwiek. Tak by pan powiedział, że są lepsze niż pół roku temu? - zapytał dziennikarz.
- Nie wiem czy są lepsze niż pół roku temu, nikt nie ukrywa tego, że Amerykanie wyrażali ostatnio wątpliwości, co do nowelizacji ustawy o IPN-ie. Stąd moja wizyta sprzed kilku tygodni w Waszyngtonie - odpowiedział polityk.
Amerykanie upominają się o wolność słowa w Polsce
- Oni są najbardziej zaniepokojeni, że ta ustawa mogłaby wpłynąć na wolność słowa w Polsce. Przekonywałem ich, że nie ma takiego zagrożenia - kontynuował Magierowski. Polityk relacjonował, że tłumaczył Amerykanom różnicę między wolnością słowa w USA i Europie. - Przypominałem, że w większości krajów europejskich jest prawo, które karze za słowa - powiedział członek rządu PiS.
- A może lepiej by było wygasić ten pożar? Żyć bez tej ustawy, nie mieć kłopotów z Izraelem, nie mieć kłopotów z Ameryką albo mieć, ale w innych sprawach, które od nas nie zależą? - zapytał Wróbel.
- Warto byłoby wygasić ten pożar, stąd działania MSZ, które taki mają właśnie cel. Trzeba to robić rozsądnie, mądrze - powiedział Magierowski. - Dialog jest prowadzony i to jest najważniejsze - ocenił.
Więc staramy się, sytuacja nie jest łatwa
- dodał wiceminister rządu PiS.
Jan Wróbel przypomniał, że po tym jak rozpętała się burza wokół ustawy PiS o IPN, wielu polityków partii rządzącej twierdziło, że są zaskoczeni takim obrotem sprawy. - Zostali zaskoczeni, bo MSZ ich nie ostrzegł? - zapytał Wróbel. - MSZ uprzedzało przez wiele miesięcy o tym, co się może wydarzyć - odparł Magierowski.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- "Putin działa trochę jak dealer narkotykowy". Morawiecki tłumaczy, dlaczego Europa dała się uwieść Rosji
- Trzęsienie ziemi w Turcji. Na miejsce pojadą polscy strażacy. "Jeszcze dziś ruszamy z pomocą"
- Kolejne potężne trzęsienie ziemi w Turcji. "Największy kataklizm od 1939 roku"
- Zamieszanie z dymisją ministra obrony Ukrainy. Deputowany Arachamija: W tym tygodniu nie będzie zmiany