Prezydent Duda porównał Unię Europejską do zaborców? Kraśko odpowiada "orędziem"

Piotr Kraśko zwrócił się w Poranku TOK FM do prezydenta Andrzeja Dudy. - Jeżeli Polska chce mieć jakikolwiek wpływ na bieg wydarzeń na świecie, to musi być w Unii Europejskiej - powiedział dziennikarz.

Dziennikarz nawiązał w ten sposób do kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na poniedziałkowym spotkaniu w Kamiennej Górze.

Kliknij i dołącz do naszej zamkniętej grupy na Facebooku!

- Dobrze też, żeby (Polska - red.) miała większą niż teraz umiejętność zawierania sojuszy i przekonywania do swoich racji. Ale samotna Polska, Polska poza Unią Europejską? Panie prezydencie, to jest właśnie Polska z końca XVIII wieku, kiedy doszło do katastrofy. Bo do katastrofy rozbiorowej doszło, bo Polska nie umiała zawierać żadnych sojuszy - tłumaczył Kraśko.

Wpadka prezydenta czy uznanie UE za zaborcę Polski?

Według części komentatorów prezydent Duda zasugerował wczoraj, że Unia Europejska jest zaborcą Polski. Inni twierdzą, że głowa państwa po prostu niezręcznie się wyraziła. Prezydent Duda w niejasny sposób połączył wątek niepodległości Polski, Unii Europejskiej i zaborców (fragment zaczyna się od 7:40 min. nagrania).

 
(...) Bardzo często ludzie mówią „Ach, po co nam Polska, Unia Europejska jest najważniejsza”. Przecież wiecie państwo, że bywają takie głosy. Otóż proszę państwa, to niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów, jak Polska wtedy pod koniec XVIII wieku swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy.
(...) Bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach. To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych

- powiedział prezydent Andrzej Duda w Kamiennej Górze.

Polska silna i bezpieczna w Unii Europejskiej

Zdaniem Kraśki nasz kraj ma teraz wyjątkową pozycję, a wszystko dlatego, że przyjęto nas do UE. - Polska nigdy nie była tak silna i tak bezpieczna jak teraz, dlatego że jest w Unii Europejskiej, a nie byłaby silna, gdyby była poza Unią Europejską - powiedział dziennikarz.

Mówienie takich rzeczy w 100-lecie polskiej niepodległości naprawdę może być szokujące

- ocenił Kraśko.

- Jeżeli ktoś dobrze życzy Polsce, polskiej niepodległości, to jest oczywiste dla niego, że Polska jest silniejsza w Unii Europejskiej niż poza nią. Jaki byśmy mieli wpływ na Niemcy, Francję Wielką Brytanię, która wychodzi teraz z Unii, ale do niedawna miała być naszym głównym sojusznikiem, gdyby nie obecność w Unii Europejskiej? Panie prezydencie! - zaapelował dziennikarz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (246)
Prezydent Duda porównał Unię Europejską do zaborców? Kraśko odpowiada "orędziem" do głowy państwa
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 59 razy 49

  Panie Andrzeju - dzień w którym stanie Pan przed Trybunałem Stanu będzie Dniem Polskiej Demokracji ...

 • budyn222

  Oceniono 51 razy 43

  Prezydent? Zabierzcie mi sprzed oczu tego głupka. Całe szczęście sam przyznał, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Moim nie jest na pewno.

 • obeznany

  Oceniono 41 razy 35

  Duduś tylko się "przejęzyczył bo za dobrze umie" polski, wytłumaczyłby tatuś dzikiego księgowego.

  A tak swoją drogą to rzeczywiście jesteśmy tam, gdzie byliśmy w końcu XVIII wieku skoro oddaliśmy władzę takiej bandzie kretynów.

 • pietrix79

  Oceniono 32 razy 28

  Czy w Polsce jest dopuszczalne odwołanie prezydenta? Myślę że już czas, aby przemyśleć dostępne opcje w tej kwestii. Duda nie dorósł do tego urzędu i pokazuje to w każdej niemal wypowiedzi publicznej... Lepiejj dla niego, ale przede wszystkim dla nas wszystkich, jak zostanie odwołany z urzędu.

 • Leszek Kubiak

  Oceniono 33 razy 27

  PANU PREZYDENTOWI PRAWNIKOWI SIĘ BAJKI POMYLIŁY. ZŁĄ ŚCIĄGAWKĘ Z NOWOGRODZKIEJ PRZESŁALI.

 • pix_d

  Oceniono 27 razy 25

  "...Bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach. To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych" - ale quu...rwa w drugą stronę brać miliardy euro na drogi i inwestycje to już nie problem?!

 • mejerewa

  Oceniono 26 razy 24

  "To tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych" - chodziło chyba o kościół, z Rydzykiem na czele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX