Wojewoda śląski waha się w sprawie dekomunizacji. Gorący spór wokół postaci gen. Ziętka

Wojewoda Jarosław Wieczorek odwleka decyzję w sprawie nazwy ronda i pomnika gen. Jerzego Ziętka. Tłumaczy, że czeka na wszystkie opinie dotyczące dekomunizacji.

Wojewoda do tej pory nie wydał decyzji w sprawie zmiany nazw związanych z gen. Jerzym Ziętkiem. Jarosław Wieczorek tłumaczy, że jego zdaniem należy zaczekać na wszystkie opinie dotyczące dekomunizacji. W sumie na zmianę patronów czeka jeszcze 60 ulic.

- Wówczas otrzymają państwo informację, do jakiej opinii się przychyliłem, a z jakimi opiniami mam moralne, etyczne, czy też historyczne wątpliwości - komentuje wojewoda.

Postać gen.Jerzego Ziętka budzi kontrowersje. Jego postać upamiętniają m.in.rondo i pomnik w centrum Katowic oraz nazwy kilku śląskich ulic. Pełnił urząd wojewody śląskiego i katowickiego. Według części mieszkańców Górnego Śląska, Ziętek był dobrym gospodarzem dla miasta i całego regionu.

Sprzeciw samorządowców

Z koniecznością zmiany nazw związanych z generałem nie zgadzają się władze Katowic - To on zainicjował m.in. powstanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku i to jemu zawdzięczamy kultowy Spodek. Za jego czasów powstały szkoły,
szpitale, dzielnica uzdrowiskowa w Ustroniu czy Osiedle Tysiąclecia. Był człowiekiem oddanym naszemu regionowi – mówił "Gazecie Wyborczej" prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej rola historyczna gen. Ziętka jest jednoznaczna. Był członkiem Komitetu Centralnego PZPR i symbolem ustroju autorytarnego. Według badaczy, gen. Ziętek pełniąc ważne stanowiska, musiał wiedzieć jak wygląda polityka represji wczesnego PRL. Jego postać spełnia więc warunki tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Według nowego prawa, zakazującego propagowania komunizmu przez nazwy ulic, placów, budowli i pomników, wojewoda ma czas na podjęcie decyzji do końca marca.

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM