Applebaum wpłaciła 5 tys. zł na Czarny Piątek. "Chcę, żeby inni mogli sobie pozwolić na przyjazd do Warszawy"

5 tys. zł to datek, którym Anne Applebaum wsparła zrzutkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Zbiórka sfinansuje piątkowy protest społeczny przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej przez PiS.

W sumie OSK zebrał jak dotąd niemal 150 tys. zł. Wpłaty w zróżnicowanej wysokości, zaczynające się od kilku złotych, pochodzą od niemal 3 tys. osób. Pieniądze pójdą na podróż protestujących do stolicy, gdzie w Czarny Piątek odbędą się manifestacje przeciwko dalszemu ograniczaniu prawa kobiet do przerwania niechcianej ciąży.

"Jedziemy na Warszawę! Potrzebujemy wsparcia na: plakaty, ulotki, nagłośnienie, baterie do szczekaczek, organizacje wyjazdu i noclegów. Pomóżcie!" - apeluje Marta Lempart, jedna z liderek OSK, która uruchomiła zrzutkę.

Zbiórkę Strajku Kobiet wsparło już niemal 3 tys. osób

Wśród nazwisk darczyńców jest wpłata dokonana przez Anne Applebaum, dziennikarkę "The Washington Post" i autorkę książek, w tym wydanego ostatnio "Czerwonego głodu". Applebaum jest silnie związana z Polską - jej mężem jest Radosław Sikorski, polityk PO.

screen zrzutki na Czarny Piątekscreen zrzutki na Czarny Piątek TOK FM

Dziennikarka potwierdziła redakcji tokfm.pl, że to ona przekazała datek. "Mnie niestety nie będzie w Czarny Piątek, ale chcę, żeby inni mogli sobie pozwolić na przyjazd do Warszawy".

Czarny Piątek jest odpowiedzią środowisk kobiecych na głosowanie posłów z komisji sprawiedliwości, którzy w poniedziałek pozytywnie zaopiniowali odebranie Polkom możliwości przerwania ciężko uszkodzonej ciąży. 

Strajk Kobiet i organizacje kobiece (Warszawskie i Łódzkie Dziewuchy, Radomska Inicjatywa Kobieca, Nie Składamy Parasolek z Katowic, Śląskie Perły, Feministyczna Brygada Rewolucyjna, Protest Kobiet i kilkanaście innych) zaapelowały do wszystkich organizacji i partii politycznych o wsparcie protestu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny