Ta zmiana czasu będzie ostatnia? "Bezsensowne przestawianie zegarków przynosi tylko straty"

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. O godz. 2 wskazówki przesuwamy na 3. W związku z tym będziemy spali godzinę krócej. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Odejścia od zmiany czasu chce PSL. W trakcie prac sejmowej komisji jego pomysł poparły wszystkie kluby parlamentarne. Teraz projekt czeka na decyzję marszałka, od którego zależą dalsze prace, czyli drugie czytanie w Sejmie i głosowanie.

- Bezsensowne przestawianie zegarków przynosi tylko straty - powiedział reporterowi TOK FM Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy PSL. Ale według polityka to nie koniec złych stron zmiany czasu. - Prowadzi do złego samopoczucia, depresji, a nawet chorób serca. To potwierdzają lekarze - argumentuje przedstawiciel ludowców. 

Pomysł PSL czeka nie tylko na decyzję polskiego parlamentu, ale też Unii Europejskiej. Zmianę czasu od 2001 roku reguluje unijna dyrektywa. Ludowcy chcą zmiany jej wytycznych. W związku z tym w lutym europarlament wezwał do analizy czy zmiana czasu ma sens. W odpowiedzi Komisja Europejska nie wykluczyła, że zmieni przepisy w tej sprawie. 

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko siedemdziesięciu krajach na świecie. W Europie nie obowiązuje ono jedynie na Islandii i Białorusi. Cztery lata temu ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Ta zmiana czasu będzie ostatnia?
Zaloguj się
 • qeton

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz będzie ostatnie przesunięcie czasu? Tzn. że za rok przesunięcia czasu nie będzie, a my wrócimy do czasu normalnego likwidując przesunięcie w ostatnią niedzielę października.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Odwilz, po 18 latach wychodza z wiezien wiezniowie czyci, czas to uczcic trwala zmian czasu.

 • zzz098

  Oceniono 7 razy 1

  Owszem dobrze byłoby nie zmieniać czasu, o ile pozostaniemy przy czasie letnim. W porze letniej można po pracy wyjść jeszcze na rower , rolki czy spacer, bo o godzinę dłużej jest jasno.

 • japka_putina

  Oceniono 11 razy 1

  Zdecydowanie bardziej od zmiany czasu wkurza mnie PSL. Nie dwa razy do roku, ale przez cały rok. No i w przeciwieństwie do zmiany czasu, PSL nie ma żadnych zalet.

 • vomiting_frog

  Oceniono 2 razy 0

  Ale jeśli mamy zostać przy czasie letnim gdzie południe nie wypada w południe to może jednak cała ta zmiana czasu ma sens?

 • ukos

  Oceniono 4 razy 0

  Zmiana czasu to dokuczliwa procedura, ale proponowany sposób jej zaniechania też nie jest najszczęśliwszy. Dlaczego niby jako ostateczny miałby pozostać tzw. czas letni, a nie astronomiczny, czyli logicznie uzasadniony. Przecież te "argumenty", że tak będzie sympatyczniej, są funta kłaków warte. Ten sam efekt co przez kombinacje z odejściem od czasu astronomicznego o godzinę można mieć przesuwając o godzinę porę otwarcia instytucji, sklepów, odjazdu pociągów itp. Jeden, niewzruszony czas jest cennym narzędziem ułatwiającym regulację rytmu życia społecznego. Natomiast naginanie zegara do harmonogramu działań to jakiś zwariowany pomysł, stawianie konia przed wozem.

 • yerry46

  Oceniono 2 razy -2

  A może by tak.. - ,żydowskim targiem' - przesunąć czas zimowy o 1/2 godziny.. i trzymać się tego uniwersum pazurami ?? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX