"Sytuacja jest gorsza, niż za zimnej wojny". Rosja obwinia Londyn o otrucie Skripala

Wzrost napięć pomiędzy Moskwą a Zachodem w związku z atakiem na byłego agenta Siergieja Skripala nie zależy od nas - uważa minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow.

Według niego to Londyn mógł stać za otruciem Skripala i jego córki, do którego doszło na początku marca w brytyjskim Salisbury. 

Według Brytyjczyków Skripal i jego córka Julia zostali zaatakowani opracowaną w Rosji bronią chemiczną Nowiczok. Po zamachu w Solsbery wiele państw - między innymi USA, Francja, Niemcy czy Polska - wydaliło ponad stu czterdziestu rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o bycie szpiegami Kremla. Moskwa realizuje zapowiedź symetrycznej odpowiedzi wszystkim krajom, które wydaliły jej dyplomatów.

- Wiele osób uważa, że sytuacja jest gorsza niż w czasie zimnej wojny, bo wtedy były jakieś zasady, istniały jakieś konwenanse - powiedział Ławrow. - Teraz nasi zachodni partnerzy - przede wszystkim Wielka Brytania, ale też Stany Zjednoczone i państwa, które ślepo za nimi idą - zrezygnowały z tych konwenansów. Dopuszczają się jawnych kłamstw i stosują dezinformację - twierdzi członek rosyjskiego rządu.

Nieprzewidywalny świat bez reguł

O konsekwencje próby zabójstwa Skripala i jego córki, Jacek Żakowski zapytał prof. Jana Zielonkę z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Skutki obecnej sytuacji są trudne do przewidzenia, do oceny, bo to nie jest typ konfliktu, jaki znamy z czasów zimnej wojny. Ale to wszystko jest bardzo niepokojące, bo świat w którym żyjemy się zmienił, a świat bez reguł jest bardzo nieprzewidywalny. Bo mały konflikt może spowodować konsekwencje nie do przewodzenia - ocenił prof. Jan Zielonka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Kto otruł Skripala? Brytyjczycy twierdzą, że Rosjanie, natomiast Rosjanie obwiniają Brytyjczyków
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 4

  To jest dosyć dziwne, że Rosja "już wie".
  Policjanci z WB wiedzieli zaraz po zamachu, czyli Wielka Brytania wiedziała od razu a ichnie służby specjalne zapewne już przed zamachem.

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wiem, kto otruł Skripala, ale jeśli jedynym dowodem przeciw Rosji jest to, że trucizna została wymyślona kilkadziesiąt lat temu w Rosji (a jej twórca mieszka teraz w USA!), to są kpiny. Gry wywiadów bywają skomplikowane, prowokacje też są na porządku dziennym. Wystarczy przypomnieć też "dowody" USA w sprawie broni masowego rażenia w Iraku i oszukanie całego świata z otwartą przyłbicą...

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Rosja od zawsze za swoje zbrodnie obwinia cały świat. Za zbrodnie w Katyniu tez odpowiedzialni przez długie lata byli Niemcy. Za ludozerstwo na Ukrainie winni byli kułacy, Za zestrzelenie samolotu pasazerskiego Malaysia Airlines ruską rakietą, odpowiedzialni byli Ukraińcy, Przyczyną śmierci Bierezowskiego był koklusz, a Litwinienko umarł na łupiez. Nikt juz tym szubrawcom nie wierzy, zabierają im medale olimpijskie, wyrzucają z olimpiady, mistrzostw świata, kazą wynosic się ich dyplomatom z rodzinami, blokują konta złodziejom, itd. A Ławrow, jakby się od kilku lat z Ziemią nie kontaktował, o niczym nie wie, na starych kodach jeszcze jedzie ten facet.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 11 razy -1

  Pewna mieszkanka Indii zatruła się środkiem opracowanym w Wielkiej Brytanii.
  Zatruła się podczas szorowania kibla.
  Jak daleko sięgają macki dawnego kolonialnego mocarstwa?
  Myślałem, że oni z Indii już wyszli...

  Czy to prawda że Amerykanie i Anglicy traktują resztę świata jak skończonych głupków?
  Być może całkiem zasłużenie (sądząc po tym w co wierzą ludzie po otruciu PODWOJNEGO szpiega).

 • ksenofobista

  Oceniono 7 razy -3

  Po Zwiazku Zdadzieckim, czyli azjatach podszywajacych sie za Slowian, nic innego nie mozna by sie spodziewac. Po odkrciu miejsca mordow katynskim , ruski paluch wskazywal Niemcow. A Polskie stanowisko,ze miedzynarodowa komisja to wlasciwe podejscie do sprawy skonczyla sie zerwaniem stosunkow dyplomatycznych z Polskim Rzadem. Nic sie nie zmienilo.

 • pn-ski

  Oceniono 7 razy -3

  Ławrow w lidze prawdomównych mieści się gdzieś miedzy Tarikiem Azizem i Józefem Goebbelsem.

 • smurfmadrala

  Oceniono 9 razy -5

  Tusk oddał wpływ na śledztwo i dochodzenie prawdy NATYCHMIAST, ze strachu głownie.
  Władze brytyjskie szanują swoich obywateli i państwo.
  Czy Rosja KIEDYKOLWIEK przyznała się do swoich win ?
  Jeśli ktoś zna takie fakty proszę o liczne przykłady, może być jeden.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX