Ujazdowski "stawał w prawdzie, a nie po stronie PiS". Trzaskowski tłumaczy decyzję Schetyny ws. wyborów we Wrocławiu

"Nie chcemy byłego pisiora" - cytatem tej wypowiedzi wrocławskiego działacza PO, przeciwnego kandydaturze Ujazdowskiego, Piotr Kraśko rozpoczął rozmowę z Rafałem Trzaskowskim w Poranku TOK FM.

"To jest wojna. Nie chcemy pisiora, który niedawno był po tamtej stronie, a teraz, jak nie ma skąd kandydować do Parlamentu Europejskiego, to chce zostać prezydentem u nas" - te ostre słowa lokalnego działacza Platformy zacytował Piotr Kraśko, rozpoczynając rozmowę o rekomendacji Grzegorza Schetyny dla Kazimierza Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia.

Gościem Kraśki w Poranku TOK FM był poseł Rafał Trzaskowski, który z ramienia Platformy zamierza kandydować na prezydenta Warszawy. - Jak by pan uspokoił działaczy z Wrocławia, że "były pisior" ma reprezentować Platformę w wyborach? - zapytał Kraśko.

- Zawsze to jest problem, kiedy partia przyjmuje do siebie polityków, którzy wcześniej działali w innych partiach. No i to budzi przeróżnego rodzaju emocje. Czasami te transfery się sprawdzały i to bardzo dobrze, czasami trochę gorzej. Przypominam, że tak emblematyczne postaci dla Platformy jak minister Sikorski też kiedyś współpracowały z PiS-em, czy były ministrami w rządzie PiS-owskim. No i potem dobrze sprawdzały się w nowej roli orientując się, w którą stronę prowadzi państwo Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Trzaskowski.

Kazimierz UjazdowskiKazimierz Ujazdowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Ujazdowski "stawał w prawdzie"

- Przypominam, że Kazimierz Ujazdowski przez ostatnie lata dystansował się od PiS i starał się zachować jak jedyny sprawiedliwy w sprawach najbardziej fundamentalnych, choćby dotyczących polskiego sądownictwa. Stawał w prawdzie, a nie po stronie PiS - powiedział Trzaskowski.  

- Spodziewałem się po panu wielkiego entuzjazmu, że powie pan, że Ujazdowski to świetny polityk, a pan zaczyna od tego, że to budzi kontrowersje - zauważył Kraśko. 

- Ja mówię o tym, że jest to zdecydowanie człowiek o dobrej karcie. Miał na tyle odwagi cywilnej, by się dystansować od Prawa i Sprawiedliwości. Ja jestem na trochę innym skrzydle PO, w związku z tym trudno budować w sobie jakiś olbrzymi entuzjazm, natomiast rozumiem decyzję pana przewodniczącego (Schetyny - red.) - powiedział Trzaskowski.

"Trzeba uspokoić konserwatystów"

- Chodzi o to, by Platforma się poszerzała, by była partią, w której to konserwatywne skrzydło jest również silne. Mieliśmy te trudne decyzje, gdy musieliśmy trójkę naszych posłów wykluczyć z klubu w związku z ich głosowaniem nad średniowieczną ustawą (o aborcji - red.) i niedopuszczenia do prac nad projektem liberalnym. Rozumiem, że trzeba uspokoić konserwatystów w Platformie Obywatelskiej i się poszerzać - ocenił poseł. - Zawsze było silne liberalne skrzydło w Platformie, jak i silne skrzydło konserwatywne - dodał Trzaskowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (79)
"Trzeba uspokoić konserwatystów". Tak Trzaskowski tłumaczy rekomendację dla Ujazdowskiego
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 22 razy 18

  Każdy kto był czy popiera np. Czarny Piątek, kto chce świeckiego państwa, in vitro, związków partnerskich etc., jeśli zagłosuje w kolejnych wyborach na PO jest po prostu hipokrytą. Wyborcy PO mają jasną odpowiedź jakie będzie PO nawet jeśli wygra za 2lata z PiS, będzie partią prawicową, konserwatywną, kościelną. Jeśli chcecie takiej Polski, głosujcie na PO, ale jeśli macie inne poglądy, to nie powinniście wspierać takiej partii, bo inaczej nigdy w Polsce nic się nie zmieni.

 • matts06

  Oceniono 19 razy 17

  Gdzie jest to liberalne skrzydło o którym mówi Trzaskowski w PO, bo jakoś go nie widzę? Widzę tylko prawicę mniej lub bardziej konserwatywną i tyle. Co do poszerzania swojego elektoratu, to jeśli ktoś chce być partią dla wszystkich, będzie partią dla nikogo. Nie da się w jednej partii łączyć skrajnych konserwatystów, prawicowców, liberałów i centrolewicę, to jest czysty idiotyzm i może się to tylko skończyć tym, że taka partia nie będzie zdolna do żadnych poważnych reform i zmian (wpisz, wymaluj PO przez 8lat, gdzie to niby były różne skrzydła od prawicy do lewicy). Nie będzie zdolna do reform, bo zawsze będzie ktoś ciągnął w swoją stronę. Jak niby wyobrażacie sobie taki temat jak związki partnerskie jeśli w PO będą ludzi pokroju Ujazdowskiego? No jak? Będzie tak samo jak wcześniej za PO, gdzie ten temat skutecznie blokowali Gowiniści. Będzie trzeba zamiatać temat pod dywan, bo ludzie tacy jak Ujazdowski się obrażą i odejdą z PO jeśli temat przejdzie. I tak to będzie wyglądać we wszystkich kwestiach. Nawet tych gospodarczych, czy służba zdrowia, edukacja, niby jak będzie można reformować edukację, gdzie tacy Ujazdowscy będą twardo stać przy tym co jest teraz i tym, że "Polska Chrystusem Narodów"?
  Mam to gdzieś, na PO na pewno nie zmarnuję już nigdy swojego głosu. Wolę zagłosować na Razem i dać im szansę, może za kilka lat będą mieć na tyle mocną pozycję, że wprowadzą jakieś zmiany, ale jeśli nie da się im szansy, to tego nigdy nie dożyjemy. Jeśli znowu wejdziemy za 2lata w rozgrywkę POPiS i wszystkie inne partie popadną przez to w niebyt, to mamy krótko mówiąc przes.... na najbliższych 10lat albo i więcej, dlatego koniecznie trzeba wspierać w kolejnych wyborach nowe partie, nowe ruchy, które oczywiście przyszłych wyborów nie wygrają, ale mogą być początkiem zmian, jednak jeśli one do sejmu przyszłego nie wejdą, to będziemy żyli do śmierci w szkodliwym duopolu POPISu.

  Cieszę się tylko, że Trzaskowski jasno zadeklarował, że PO to partia konserwatywna, przynajmniej może niektórzy co się jeszcze łudzili przejrzą na oczy, bo nie wiem jak można mieć liberalny światopogląd i ciągle popierać PO.

 • Artur Archii

  Oceniono 19 razy 17

  Wiesz co Trzaskowski? Wal się! Jednego religijnego fundamentalistę wyrzucacie innego przyjmujecie. Jesteście niewiarygodni i napluliście kobietom z czarnych marszy w twarz tym przykruchtowym kandydatem z jak to powiedziałeś "piękną kartą".

 • Marek Trybut

  Oceniono 16 razy 14

  1/ I wyszła cała oślizłość, hipokryzja Schetyny i PO, partii bez wyobraźni i przyszłości.
  Biernackiego wyrzucili z PO za głosowanie w Sejmie. Nie mam żadnych złudzeń, ze gdyby Ujazdowski miał głosować w sprawach antykoncepcji, in vitro, aborcji, to głosowałby tak samo jak Biernacki.
  2/ Po takich decyzjach sztandary PO powinny zniknąć z Czarnych Protestów. To nie jest miejsce dla politycznych graczy.
  3/ Najważniejszym problemem Polski jest rozdzielenie Państwa od Kościoła. Schetyna nadal myśli o przytulaniu się do biskupów, do Rydzyka i do tego potrzebny jest mu Ujazdowski. Jest tylko jeden problem - "ulica" krzyczy DOŚĆ i nie zagłosuje na klęczącą PO..

 • maura4

  Oceniono 15 razy 13

  Panie Trzaskowski, tego waszego silnego konserwatywnego skrzydła, wasi byli wyborcy mają powyżej uszu. Nie wiem, jak ci, którzy nadal na was chcą głosować. Może chcą mieć łagodniejszą wersję PiS. Może pan Ujazdowski jest dla nich.
  Wielu ludzi oczekuje zmian i to totalnych właśnie. Taką totalną zmianą jest to, co w cywilizowanych państwach jest normą, czyli państwo świeckie. A wy dajecie kandydata kościelnego, który jeszcze parę lat temu zapowiadał czarną noc dla gejów. Zapytany przez Kolendę o in vitro nie był w stanie odpowiedzieć wprost, czy jest za czy nie. Będziemy rozmawiać, to jego odpowiedź. To rozmawiajcie.

 • piotr_kolec

  Oceniono 14 razy 12

  Francesco Schettino zatopił Concordię
  Czy Gregor Schetyna zatopi Platformę?

 • piotr_kolec

  Oceniono 14 razy 12

  Wrocław, to ma przechlapane.
  uZjazdowski albo broszka.
  Tak, czy siak - przesrane...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 18 razy 12

  Mimo, że Trzaskowski jest z katolicko-prawicowej PO byłam gotowa zagłosować na niego, bo robił wrażenie rozumnego polityka, a PiS jest coraz grożniejszy.
  No, ale dzisiaj pokazał, że jest absolutnie nie do zaakceptowania dla wyborców spoza ferajny POPiS-owej.

 • szats69

  Oceniono 13 razy 11

  Są skrzydła i jak przychodzi do głosowania to jedno macha w jedną stronę, a drugie w drugą i niczego nie idzie przegłosować. Po co mam głosować na partię jeśli w pakiecie dostaję ludzi zupełnie nie z mojej bajki? I gwarancje, że każda postępowa ustawa będzie przez nich blokowana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX