Już za kilkadziesiąt godzin Węgrzy odsłonią pomnik smoleński. Zobacz, jak wygląda projekt

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udadzą się do Budapesztu, by wziąć udział w ceremonii odsłonięcia pomnika smoleńskiego powstałego z inicjatywy rządzącej na Węgrzech partii Fidesz.

W Budapeszcie stanął pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak informuje ambasada RP na Węgrzech, na uroczystym odsłonięciu 6 kwietnia pojawi się Mateusz Morawiecki z grupą polskich posłów. W ceremonii ma również uczestniczyć premier Węgier, Viktor Orbán. Z kolei rzecznika PiS Beata Mazurek potwierdza udział prezesa partii, Jarosława Kaczyńskiego.

Jak informuje portal tokfm.pl Marcin Bobiński, attaché prasowy ambasady RP na Węgrzech, pomnik powstał z inicjatywy lokalnego samorządu XXII dzielnicy Budapesztu. Rządzi w niej Fidesz [czyt. fides], macierzysta partia Orbana, zajmująca większość miejsc w węgierskim parlamencie.

Projekt pomnika smoleńskiego, który zostanie odsłonięty w Budapeszcie.Projekt pomnika smoleńskiego, który zostanie odsłonięty w Budapeszcie. YouTube

Pomnik, składa się z tablicy wymieniającej wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej - na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim - oraz krzyża ustawionego na kopcu, do którego wiedzie biało-czerwona ścieżka rozwidlająca się w kształt drzewa, zwieńczona imponującą bramą, stylem nawiązującą do sztuki egipskiej.

Jego autorem jest węgierski artysta Sándor Gyula Makoldi, mający w swoim dorobku upamiętnienia bohaterów węgierskiej historii utrzymane w konwencji tamtejszej sztuki narodowej.

 

8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże zapowiadają miażdżącą przewagę Fideszu nad opozycją. Część organizacji pozarządowych krytykuje wybory, podkreślając kontrolę partii rządzącej nad mediami, sądem konstytucyjnym czy ordynacją wyborczą.

Kancelaria premiera Morawieckiego w rozmowie telefonicznej z portalem tokfm.pl nie potwierdziła szczegółów wizyty. Na prośbę KPRM wysłaliśmy e-mail z pytaniami dotyczącymi uroczystości. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja 5 kwietnia 2019 r. o 14:42: Ambasada RP w Budapeszcie poinformowała nas, że w programie wizyty nie ma udziału polskiej delegacji w konwencji zamykającej kampanię wyborczą Fideszu. Attaché prasowy poprosił, by zaznaczyć, że program wizyty nie jest ostatecznie zatwierdzony, a o jego szczegółach ma informować KPRM.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM