Biskupi naciskają na rząd PiS w sprawie katechetów. Abp Głódź: Sami uczniowie tego pragną
Przedstawiciele rządu PiS i biskupi rzymskokatoliccy spotkali się w poniedziałek 16 kwietnia w ramach posiedzenia Komisji Wspólnej. Pracami kierował ze strony rządowej Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, a ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
W czasie spotkania politycy i członkowie Episkopatu poruszyli m.in. kwestię polityki prorodzinnej państwa, w tym programu Rodzina 500 plus, obchodów 100-lecia niepodległości Polski i ochrony danych osobowych.
Natomiast zarówno na stronie Episkopatu, jak i MSWiA nie ma ani słowa o tym, że w czasie komisji rozmawiano na temat nowego pomysłu minister Anny Zalewskiej, by katecheci mogli być wychowawcami szkolnymi. Wspomina o tym jednak Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).
Projekt dotyczący nowelizacji rozporządzenia MEN ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach został przygotowany przez polityków PiS.
Dyskryminacja księży i katechetów?
Prawo polskie nie zezwala na pełnienie przez katechetę funkcji wychowawcy klasy. Tymczasem według metropolity gdańskiego to przykład braku równouprawnienia, co powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
Według KAI podczas obrad komisji Głódź miał podkreślić, że "nierzadko sami uczniowie pragną by katecheta lub ksiądz został wychowawcą klasy". Przypomniał także, że każdy z nich posiada kartę nauczyciela, więc „nie może być traktowany jako nauczyciel drugiej kategorii”.
Zdania biskupa nie podziela dr Paweł Borecki, specjalista w dziedzinie prawa wyznaniowego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Religia nie jest zwyczajnym przedmiotem nauczania, tylko jest przedmiotem formacyjnym. Powinna być nauczana tylko w takim zakresie, jak przewiduje ustawa i rozporządzenie
- mówi dr Paweł Borecki. Naukowiec dodaje, że jeżeli katecheci otrzymają prawo wychowawcze klas, to de facto uczniowie w szkole trafią pod kontrolę biskupów.
Jest to niezgodne z zasadą autonomii i niezależności państwa i kościoła. Stanowi to zagrożenie dla wolności sumienia i wyznania uczniów. Zwłaszcza uczniów niewierzących i uczniów należących do mniejszości wyznaniowych. Temu się trzeba przeciwstawić
- podkreśla w rozmowie z portalem tokfm.pl.
Religia, etyka albo nic
Podczas obrad komisji przedstawiciele Episkopatu przypomnieli również swój wcześniejszy postulat dotyczący konieczności uczestniczenia przez uczniów w katechezie lub lekcjach etyki. Według nich niedopuszczalne jest, by uczniowie nie musieli uczestniczyć w żadnym z tych przedmiotów.
To jest kolejny postulat, który dąży do ograniczenia wolności sumienia i wyznania uczniów. Trudno to nazwać inaczej niż zagrożeniem dla wolności religijnej, wolności sumienia i wyznania uczniów. Etyka i religia to są przedmioty formacyjne i nie można uczniów zmuszać do chodzenia na nie. Jest to niezgodne z samą Konstytucją RP, która mówi o tym, że religia może być nauczana w szkołach, ale musi być przestrzegana wolność sumienia i wyznania innych osób, nieuczęszczających na takie zajęcia
- podkreśla ekspert.
Wystąpiliśmy do rządu o stenogram z ostatniego posiedzenia komisji. Próbowaliśmy też skontaktować się z abp Głódziem z prośbą o komentarz, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.
-
"Czarno-brunatna" koalicja po wyborach? "Mentzen i Bosak przebierają nogami"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
- Rumuńska przestrzeń powietrzna mogła zostać naruszona. Zaostrzono środki bezpieczeństwa
- Wykręcać czy wycinać? Koszyk czy torba? Proste rady grzyboznawcy na dobre grzybobranie
- Wybory na Słowacji. Szykuje się wielki powrót. "To już inny Robert Fico"
- Kuria odpowiada na oświadczenie ks. Tomasza od orgii na plebanii z seksworkerem
- Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
Serwis informacyjny
Najnowsze podcasty
-
08:20Poranek Radia TOK FM - Weekend - Karolina Głowacka
Jak zrobić sprawiedliwą transformację? Po debacie o klimacie
-
08:00Poranek Radia TOK FM - Weekend - Karolina Głowacka
Orlen dba o nastroje wyborców i hasła o niskiej inflacji
-
07:40Poranek Radia TOK FM - Weekend - Karolina Głowacka
Debaty przedwyborcze są dla wyborców czy dla polityków?
-
07:30Pod dyktando
Polska nauka? ''Nikt się nią nie interesuje. Mówi się, że jest to piąta kategoria odśnieżania''