Zobacz, jak wyglądają pierwsze Mieszkania Plus. 55 metrów kosztuje 1300 zł miesięcznie

W pełni wyposażone mieszkania zostały oddane 96 rodzinom, które spełniły wymogi programu. Nie będą jednak mogły wykupić ich na własność.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało pierwsze 96 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Najemcy już mogą się do nich wprowadzać. Nowe osiedle powstało w Siedleminie w woj. Wielkopolskim. Szczęśliwcy odebrali już klucze do 96 pierwszych mieszkań.

Tanie mieszkania czynszowe były obietnicą wyborczą aktualnego burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego, który wykupił grunty pod budownictwo i uzbroił je w media.

- Mieszkania wybudowane są w standardzie "pod klucz". Są gotowe do zamieszkania i w pełni wyposażone jeśli chodzi o urządzenia z białym montażem. Posiadają piecyk kuchenny, gazowy, zlewozmywak w kuchni. Jest piec dwufunkcyjny, bo tutaj ogrzewanie mamy gazowe. Łazienki również są w pełni gotowe. Na podłogach panele, ściany pomalowane na biało - opisywał reporterowi TOK FM Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Jarocin pierwszy w Polsce

Jarocin to pierwsza gmina w Polsce, gdzie te mieszkania są już oddawane lokatorom. Budowa osiedla trwała nieco ponad rok, bo od stycznia 2017 r.

Warunkiem otrzymania mieszkania w najem był brak tytułu prawnego do innego lokalu oraz brak zdolności kredytowej umożliwiającej zakup nieruchomości. Określony był również minimalny próg dochodowy w rodzinie (tzn. rodziny z niskimi zarobkami nie mogły liczyć na mieszkanie w programie).

- Dochody rodziny przy mieszkaniu 55-metrowym miały wynosić ok. 3 tys. zł. Do tego wliczane były również zasiłki wychowawcze i 500 plus, a także alimenty. Jeden z członków rodziny musi mieć też stałą umowę o pracę - wylicza prezes Wolski. 

W pierwszej kolejności przydział na nowe mieszkania otrzymały rodziny z dziećmi. Wśród nich są też Polacy wracający z emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii.

Osoby spoza gminy, którym przyznano mieszkania musiały zobowiązać się do meldunku na jej terenie oraz do odprowadzenia podatku w jarocińskim urzędzie skarbowym.

Podczas przydziału mieszkań wzięto pod uwagę również ewentualną niepełnosprawność jednego z członków rodziny. Takie osoby wraz z rodzinami otrzymały mieszkania znajdujące się na parterze. 

Bez możliwości wykupu

W pierwszym etapie do dyspozycji najemców zostało oddanych 96 niewielkich mieszkań o powierzchni od 35 do 55 m². Docelowo gmina Jarocin i lokalny TBS wybudują jeszcze 260 mieszkań na wynajem.

Pomysł wybudowania tanich, czynszowych mieszkań dla rodzin pojawił się w Jarocinie dużo wcześniej, nim obecny rząd ruszył ze swoim flagowym programem Mieszkanie Plus. 4 lata temu, burmistrz Adam Pawlicki zapowiedział budowę 400 mieszkań czynszowych w Jarocinie. Chodziło o to, aby koszty ich utrzymania były jak najniższe.

Mieszkań nie będzie można jednak wykupić na własność.

- Przez 25 lat TBS będzie wykupywać udziały ze spółki celowej, czyli spłacać zobowiązania do banku i po 25 latach przejmie własność tych mieszkań. Jednakże naszym założeniem jest, żeby były to mieszkania czynszowe, a nie z opcją wykupu, bo one mają być adresowane do przeciętnego Kowalskiego, który nie ma zdolności kredytowej, by kupić własne M - tłumaczył prezes Wolski.

Całkowity koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 55 m² wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Składa się na niego czynsz 11 zł za m² (ok. 800 zł) oraz media i ogrzewanie.

Serwis informacyjny

TOK FM PREMIUM