Raport o walce ze smogiem: rządowe zapowiedzi nie znajdują potwierdzenia w działaniach

Pomimo pewnych postępów, większość antysmogowych obietnic wciąż jest niezrealizowana - Polski Alarm Smogowy dokonał drugiej oceny rządowego programu Czyste Powietrze.

Premier i jego ludzie dużo mówią o walce ze smogiem, ale wciąż niewiele zrobili w tej sprawie.

Czytaj też: Minister Kowalczyk: To nie PiS odpowiada za zanieczyszczenie powietrza

Z 15-punktowego programu Czyste Powietrze, który został ogłoszony 15 miesięcy temu, jeszcze przez rząd Beaty Szydło, a który kontynuuje Mateusz Morawiecki, zostały zrealizowane jedynie dwa punkty: określenie standardów emisyjnych dla nowych kotłów oraz promowanie transportu niskoemisyjnego czyli np. elektrycznych samochodów.

- Z realizacją reszty obietnic jest dużo gorzej - mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Pilotażowy projekt

- Słyszymy zapowiedzi i deklaracje, które nie znajdują potwierdzenia w realnych działaniach - krytykuje. Podkreśla jednak, że jest też za co obecne władze pochwalić:

- Rząd dostrzegł po raz pierwszy problem ubóstwa energetycznego, została zaproponowana nowelizacja ustawy o termomodernizacji i remontach, która ma na celu stworzenie instrumentu dla osób najuboższych - mówi Guła.

Pomysł pilotażowo jest obecnie testowany w podkrakowskiej Skawinie, gdzie rząd wspólnie z władzami samorządowymi zapłaci za docieplenie i wymianę urządzeń grzewczych w domach najuboższych mieszkańców.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Raport o walce ze smogiem: rządowe zapowiedzi nie znajdują potwierdzenia w działaniach
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Ustawa S. 447 nakłada na amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych (the U.S. Department of State) obowiązek monitorowania tego, jak państwa, które podpisały Deklarację z Terezina (Terezin Declaratrion) wywiązują sie z podjętych tam zobowiązań, i do składania sprawozdań z tego wywiązywania sie Kongresowi USA.

  Deklarację z Terezina podpisał zafafloniony osobnik o pseudonimie "profesor", w czasach gdy Polska nie posiadala suwerennych rzadow, na pierwsze niepodlegle rzady RP spada kolejna plaga 300 mld do splacenia organizacjom zydowskim, dopiszmy zatem do dlugiej listy deficytow postpeerelu kolejny okragly bilion, narodu, ktory dzwigal po sie po wojnie z przerazajacych zniszczen ktory pracowal za pol darmo przy odbudowie dostaje wlasnie okragly rachuneczek z zydowskiej du.. wziety.
  Warto siegnac po symbol pomnik zydowskiej ruchawki na marymoncie o ktorej spora czesc warszawiakow dowiedziala sie po wojnie, powstal w 1947, pomnik regularnego powstania w Warszawie w 1989, co tu komentowac

 • Magdalena Kapral

  0

  Najlepszym wyjściem, takim rozwiązaniem realnym byłyby dopłaty do kotłów. Wcześniej były, ludzie z nich korzystali i jedynie tym torem moglibyśmy mieć wreszcie czyste powietrze nad polskim niebem. W związku z tym , że zakup kotła to jednorazowo naprawdę duży wydatek... Czasem zastanawiam się ilu ludzi tak naprawdę na to stać. Jeżeli chodzi o kotły to z własnego doświadczenia mogę polecić firmę Kostrzewa. Na moim osiedlu domków jendorodzinnych zdecydowanie przeważały kotły właśnie tej formy. Zanim sam zdecydowałem się na zakup dokładnie prześledziłem wszystkie za i przeciw. W poprzednim domu miałem kocioł innej firmy, utrudniony kontakt z serwisem, wieczne awarie, ostatecznie skończył swój żywot. Aktualnie mam Mini Bio Luxury z uwagi na małą kotłownię. www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY
  Muszę stwoerdzić, ze to jeden z najlepszych wyborów jakie dokonałem w swoim domu. Oczywiście palę w nim peletem i nie muszę się martwić o brud, pył i przechowywanie. Zdecydowanie warto jednak dopłacić do kotła i cieszyć się wygodą użytkowania. Nie wspomnę już o oprogramowaniu , które jest dziecinnie proste, można sterować online gdziekolwiek się jest. Mógłbym pisać bez końca, jednak zainteresowani prześledzą link i sami doczytają. Ważne jest, aby przy wyborze kotła kierować się certyfikatami ekologii.. bo o to przecież cała Polska teraz walczy... o czyste powietrze! Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX